Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Wnętrze w stylu glamour

Luksusowy styl gwiazd hollywoodzkiego kina, na granicy fantazji i rzeczywistości - tak można by podsumować wnętrze w stylu glamour. Elegancja, ekstrawagancja, ale i szczypta humoru w podejściu do projektowania. Jak stworzyć aranżację, która sprosta tym oczekiwaniom?
  • 23.11.2018 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wnętrze w stylu glamour

Precz z minimalizmem

Obfite, wygodne sofy, zwisające z sufitu, mieniące się kryształowe żyrandole, onieśmielające swoją wielkością lustra, powieszone nad kominkiem ozdobionym ramkami ze zdjęciami i błyszczące wazony ze świeżo ściętymi kwiatami. To typowe wyznaczniki przestrzeni ukształtowanej przez estetykę glamour. Prostota i minimalizm są w słowniku bogactwa i błysku, słowami obcymi.

Łazienki Królewskie

Łazienka ma sprawiać monumentalne wrażenie – błyszczące detale, szachownica na podłodze (mile widziane marmury), duże lustra i wyraziste kolory. Najczęściej utrzymana w kolorze szlachetnej bieli i czerni ze złotymi bądź srebrnymi detalami w postaci klamek, żyrandoli, gałek czy uchwytów meblowych. Obowiązkowo pokój do kąpieli musi być wyposażony w wygodną otomanę, aby móc w pełni zrelaksować się w luksusowo zaprojektowanym wnętrzu.

Dobierając meble glamour kierujmy się intuicją i wyczuciem smaku. Jak twierdzą specjaliści od projektowania wnętrz, to balansowanie na granicy kiczu i wyrafinowania. Bogate wzornictwo, nuta dekadencji, wysoki połysk i szlachetne kolory. Łatwo zatracić obiektywizm i popaść w przesadę. Jak tego uniknąć?

Lew salonowy, czyli meble glamour

Wnętrza w stylu glamour są ostentacyjnie przerysowane, intensywne, bogate i … niebanalne. Szklany stolik kawowy z bukietem kwiatów w srebrnym wazonie, tapicerowane krzesła, wypoczynek obity skórą lub aksamitem, koniecznie z dekoracyjnymi poduszkami i wzorzystymi kapami, toaletka z lustrem w zdobionej ramie. Do tego srebrna zastawa, okazałe świeczniki, błyszczące bibeloty, postarzane szkatułki i szklane detale - to królestwo dodatków. Nie można również zapomnieć o lampach i kinkietach z połyskującymi abażurami. Najczęściej spotykana kolorystyka we wnętrzach glamour to fiolety, róż, złoto, srebro, biel, czerń, szarości. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tu również motywów zwierzęcych. Paleta barw jest na tyle elastyczna, że wiele, z pozoru nieprzystających elementów, da się przemycić w aranżacji wnętrza naszego mieszkania.

Cztery ściany

W tych przestrzeniach doskonale odnajdują się wzorzyste tapety w stylu rokoko. Ciężkie materiały, ozdobne tkaniny – to detale, które budują nastrój. W pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour często znajdziemy lamperie i sztukaterie. Warto jednak zachować umiar. Zbyt dużo mocnych akcentów przeładuje przestrzeń. Aby wyważyć jej proporcje, postawmy na neutralne kolorystycznie wyposażenie. Dzięki temu przestrzeń nas nie przytłoczy swoim bogactwem form wyrazu.

Styl glamour to trochę wyprawa śladami Alicji w Krainie Czarów. Jest bajecznie, trochę surrealistycznie, ale jednocześnie wyrafinowanie. Z aranżacją wnętrza jest podobnie – na początku czujemy się zagubieni bogactwem możliwości, ale gdy już zgłębimy zasady, którymi rządzi się styl glamour, sami się przekonamy, że w tym szaleństwie jest metoda.

Sprawdź także rustykalne łóżko pikowane na Black Bear House.

--- Artykuł sponsorowany ---