Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Sezon działkowy, czyli jak ubezpieczyć domek letniskowy

Ogrody działkowe to nadal jedno z najczęściej wykorzystywanych przez Polaków miejsc na odpoczynek. Ich los jest niestety niepewny w związku z Ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – zakłada ona, że w niektórych miastach można je całkowicie wykreślić. Jednak liczba ogródków nie maleje. Jak podaje Polski Związek Działkowców, nawet ich przybywa: Tylko w roku 2016 ich liczba wzrosła o 10 558 w stosunku do roku 2015. Praktycznie każdy działkowiec ma w swoim ogródku altankę albo domek letniskowy, który praktycznie przez cały rok narażony jest na kradzieże, zniszczenia ze strony osób trzecich lub czynniki atmosferyczne takie jak burza, deszcz itd.
  • 26.04.2018 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sezon działkowy, czyli jak ubezpieczyć domek letniskowy

Altanka i domek pod ochroną

Tymczasem istnieje pewien typ ubezpieczeń, który np. w Wielkiej Brytanii cieszy się ogromną popularnością i nazywa się holiday home insurance. Polega ona na zapewnieniu całorocznej ochrony takim właśnie obiektom na różnych warunkach. Przykładowe oferty można znaleźć np. na stronie https://www.insurancechoice.co.uk/products/home-insurance/holiday-home-insurance/. Co zyskuje się, ubezpieczając altankę lub inny obiekt budowlany spełniający przepisy prawa budowlanego? Jeśli dojdzie do zalania, pożaru, powodzi lub huraganu, można dostać odszkodowanie. Ubezpieczeniem można objąć także takie zdarzenia jak włamanie z kradzieżą, rozbój, dewastacja czy szkody elektryczne (tzw. przepięcia). Nie musi ono dotyczyć tylko samego obiektu, ale również jego wyposażenia, np. mebli, narzędzi gospodarczych i ogrodniczych, sprzętu turystycznego, odzieży, sprzętu AGD czy RTV i wielu innych.

Obowiązki ubezpieczonego

Wybierając taką opcję ochrony, trzeba jednak dopasować się do wymogów, jakie stawiają towarzystwa ubezpieczeniowe. Budynek musi być więc trwale związany z gruntem oraz posiadać fundamenty. Pod nieobecność właściciela powinien być on odpowiednio zabezpieczony (zamknięte drzwi, okna i inne otwory), aby nie można było dostać się do środka bez użycia siły czy narzędzi. Niektóre firmy ubezpieczeniowe sugerują, aby zabezpieczyć domek kratami, żaluzjami antywłamaniowymi, a nawet zamontować monitoring. Przeglądając ofertę ubezpieczeniową, warto dokładnie zapoznać się ze stawianymi warunkami. Decydując się na polisę, mamy jednak świadomość, że od tego momentu istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za starty związane ze zdarzeniami losowymi.

--- Artykuł sponsorowany ---