Środa, 22.05.2019

Jak wybrac lampę ogrodową?

  • 14.03.2019, 18:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrac lampę ogrodową?
Spędzanie czasu na zewnątrz w ogrodzie w ciepły dzień należy do jednej z najprzyjemniejszych czynności. Wielu z nas rezygnuje jednak z relaksu z chwilą nadejścia zmroku, choć wcale nie musi tak być. Wystarczy zainstalować oświetlenie ogrodowe. Z pozoru bardzo prosta czynność, ale czy na pewno? Jak dobrać lampy i czym się kierować przy wyborze oświetlenia w naszym ogrodzie?

Lampy ogrodowe pozwalają nie tylko oświetlić nasz ogród, ale dają nam możliwość podkreślenia charakteru miejsca lub nadania mu odpowiedniego klimatu. Pamiętajmy, że wieczorami nie tylko dodają  tym miejscom uroku, ale także pozwalają na bezpieczne poruszanie się po zapadnięciu zmroku. Oświetlenie ogrodowe to niekwestionowany element ogrodowych aranżacji.

(Zobacz ofertę producenta Curver - https://www.meblobranie.pl/curver )

Rodzaje lamp ogrodowych

Do stworzenia niepowtarzalnego klimatu możemy zastosować różne rodzaje lamp zewnętrznych: lampy stojące, wiszące, plafony, kinkiety, słupki, oprawy, latarnie. Niektóre z nich podkreślą walory roślin, inne oświetlą ścieżki po zmroku lub pozwolą na wspólne biesiadowanie przy stole. Ciekawą propozycją są też lampiony wieszane bezpośrednio na drzewach. W zależności od wybranej opcji możemy oświetlać nasze rośliny z góry lub podświetlać je od spodu. Możemy także oświetlić ścieżki poprzez zastosowanie wężów ledowych. Pozwoli nam to na bezproblemowe korzystanie z naszego królestwa, gdy zajdzie już słońce. Niektóre lampy dadzą nam punktowy strumień światła, a inne rozproszony, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do indywidualnych potrzeb. Możemy wykorzystać to by np. podkreślić kontury roślin poprzez podświetlenie od tyłu. Do wyboru mamy także różne kształty i kolory i tylko od naszej wyobraźni i poczucia estetyki zależy, jaki pejzaż namalujemy światłem. Przy projektowaniu oświetlenia zawsze trzeba pamiętać o doprowadzeniu instalacji elektrycznej, chyba że zdecydujemy się na zastosowanie lampek solarnych, które same zadbają o swoje zasilanie. Do dyspozycji mamy także bardzo urokliwe i tworzące klimat lampy z żywym ogniem zasilane oliwą lub świecami, a na specjalne okazje niepowtarzalną atmosferę zapewnią naftowe pochodnie. Nie należy zapominać o lampach odstraszających owady. Taka inwestycja nie oświetli ogrodu, ale z pewnością uchroni biesiadników przed przykrymi ukąszeniami.

Temperatura barwowa światła.

Każda kobieta wie, że kupując garderobę, należy podejść do okna aby ocenić jej rzeczywisty kolor. Jest to spowodowane właśnie temperaturą barwową światła, która jest inna w sklepie (bardziej żółta — cieplejsza) a inna na zewnątrz (bardziej niebieska — chłodniejsza).

Potocznie temperaturę barwową światła nazywamy barwą światła. W wyborze lamp ogrodowych jest to bardzo ważny czynnik. Każde źródło ma swoją temperaturę barwową i z grubsza podzielmy je na ciepłe i zimne. Takie zróżnicowanie daje nam pole do popisu dla naszej wyobraźni. Możemy np. oświetlić na ciepło rośliny a na zimno ścieżki. Obecność ciepłego światła wprowadzi mnóstwo przytulnej atmosfery, zachęcającej do spędzania czasu na świeżym powietrzu  a na dróżki będą odcięte niczym pas startowy na lotnisku. Wszystko zależy od kreatywności.

Sterowanie oświetleniem

Do sterowania oświetleniem możemy użyć automatycznych włączników zmierzchowych, czujników ruchu lub włączać je ręcznie co jednak nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem. Niektóre wersje lamp posiadają wbudowane takie urządzenie. Można też całą instalację oświetleniową podłączyć pod jeden wspólny czujnik lub sterownik.

Ekologia

W trosce o środowisko naturalne warto zwrócić uwagę na fakt, aby wszystkie lampy w ogrodzie były energooszczędne, praktyczne, trwałe i wykonane z należytą starannością, dzięki czemu będą służyć Ci przez długi czas.

Zasilanie

Nowoczesne oświetlenie to przede wszystkim ledy, które mogą być zasilane napięciem 12 V. Dają nam sporą przewagę nad starszymi tradycyjnymi instalacjami 230 V i zwiększają bezpieczeństwo użytkowania. Wadą jest konieczność zastosowania odpowiedniego transformatora redukującego napięcie z sieciowego 230 V do 12 V. Niezależnie od rodzaju instalacji należy pamiętać, że powinna być wykonana zgodnie z zasadami, najlepiej przez dobrego elektryka.

Bezpieczeństwo

 

Zastosowanie odpowiednio dopracowanego oświetlenia odmieni Twój ogród nie do poznania. Jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie. Lampy przeznaczone do zamontowania w ogrodzie różnią się znacznie od tych, przeznaczonych do wnętrz. Niedopuszczalne jest instalowanie na zewnątrz tych samych urządzeń, co w mieszkaniu. Wszystkie zastosowane lampy ogrodowe muszą być odporne na trudne warunki atmosferyczne, spełniać normy (do ogrodu zaleca się II klasę ochronności) i posiadać certyfikat bezpieczeństwa CE lub B, aby Twój ogród oprócz niepowtarzalnego klimatu był miejscem, w którym chętnie i bezpiecznie będziesz spędzać czas.

Zapraszamy do zapoznania się z poradami ekspertów - https://www.meblobranie.pl/porady/jak-ustawic-lozko-w-sypialni/

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: