Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Uważaj! Woda może mieć wpływ na zaostrzenie alergii skórnych!

Alergie i problemy z nadwrażliwością skóry dotykają osób w różnym wieku, z różnych powodów. Czy wiedziałeś jednak, że woda może nasilać dokuczliwe objawy? W jaki sposób przyczynia się do przykrych zmian skórnych? Jak można temu zapobiec?
  • 24.05.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Uważaj! Woda może mieć wpływ na zaostrzenie alergii skórnych!

Tego, że woda ma ogromny wpływ na organizm nie trzeba już nikomu tłumaczyć. Należy jednak zaznaczyć, że na jej jakość szczególnie powinny zwracać osoby z uczuleniami, chorobami i nadwrażliwością skóry.

Z jednej strony możemy znaleźć w Internecie sporo artykułów mówiących o tym, że woda jest pomocna przy alergiach - należy ją pić regularnie, brać prysznic i prać ubrania, by zmyć z siebie cząsteczki alergenów. Z drugiej strony woda o nieodpowiedniej jakości może wyrządzić szkody – spowodować nasilenie zaczerwienienia, świąd lub pieczenie.

Jeśli więc w domu mamy osobę cierpiącą na problemy skórne lub sami nią jesteśmy, dobrze zwrócić uwagę na właściwości wody płynącej z kranu.

Choroby i alergie skórne - powód do niezadowolenia

Atopowe zapalenie skóry, alergie skórne czy po prostu wrażliwa lub sucha skóra nie napawają osób cierpiących na te przypadłości optymizmem. Przede wszystkim wiąże się to z ogromnym dyskomfortem, potrzebą wzmożonej pielęgnacji i zwracania uwagi na stosowane produkty.

Swędzenie, pieczenie, pękanie skóry to tylko nieliczne ze skutków, z którymi trzeba walczyć. Przeprowadzane badania wykazały, że u wielu użytkowników twardej wody i wody bogatej w chlor objawy znacznie się nasiliły, zwłaszcza po kąpieli.

Czy to dodatkowo może oznaczać też uczulenie na wodę?

Alergia na wodę - czy to w ogóle możliwe?

Co jakiś czas powraca temat uczulenia na wodę. Lekarze wyróżniają dwa rodzaje tego schorzenia. W większości przypadków alergia nie dotyczy wcale wody jako płynu lecz substancji w niej zawartych. Chlor, fluor, metale ciężkie czy nawet wysoka twardość wody są w stanie mocno podrażniać skórę. U niektórych objawem jest lekkie zaczerwienienie na głowie, twarzy, klatce piersiowej i ramionach. U innych skutki użytkowania takiej wody są naprawdę ciężkie, ponieważ występują w postaci bąbli wypełnionych ropą.

Istnieje również druga odmiana alergii na wodę zwana pokrzywką wodną. Cierpi na nią zaledwie kilkadziesiąt osób na całym świecie. Faktycznie objawia się tym, że przy zetknięciu z wodą, łzami, potem, skóra zaczyna swędzieć bądź osoba uczulona zaczyna odczuwać ogromny ból. Przyczyny i sposoby skutecznego leczenia nie są dokładnie znane.

twarda woda wysusza skórę

Jak woda nasila dolegliwości?

W wodzie może znajdować się wiele substancji drażniących zwłaszcza skórę wrażliwą. Związki chloru i fluoru, chrom, nikiel, kobalt wcale nie są przyjazne skórze, a wodę bogatą w takie substancje użytkujemy przecież na co dzień, także do kąpieli, przemywania rąk i twarzy.

Niektóre z substancji zawartych w wodzie mają wpływ na rozpad kolagenu i szybsze starzenie się komórek.

Na szczególną uwagę zasługują dwa zjawiska.

Wysoki stopień twardości wody

Podczas kontaktu ze skórą woda bogata w wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu narusza warstwę tłuszczową, stanowiącą ochronę naskórka. Ta bariera na co dzień chroni naszą skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych oraz bakteriami. Bez warstwy ochronnej praktycznie każdego dnia bylibyśmy narażeni na podrażnienia i reakcje uczuleniowe. Przez korzystanie z twardej wody może dojść do takiej sytuacji.

Funkcje ochronne są również obniżane poprzez zmianę pH skóry. Twarda woda charakteryzuje się pH zasadowym, natomiast skóra ma pH kwaśne. Przy zetknięciu z wodą dochodzi do podwyższenia pH skóry.

Warto wiedzieć, że twarda woda ma wysokie napięcie powierzchniowe. Ta cecha sprawia, ze potrzebujemy znacznie większych ilości kosmetyków myjących, by uzyskać pożądany efekt. Przez potrzebę nałożenia większej ilości kosmetyków, skóra jest narażona na bardziej intensywny kontakt z fosforanami.

Cienka warstwa kosmetyków zazwyczaj pozostaje na skórze, ponieważ nie jest dokładnie spłukiwana twardą wodą. Równie ciężko spłukać z naskórka zanieczyszczenia z całego dnia. Wskutek tego może dochodzić do zatykania się porów.

Te wszystkie niedogodności tworzone przez twardą wodę powodują przesuszenia skóry, powstawanie zaczerwienień, świąd, pieczenie. Długotrwałe korzystanie z wody o takich właściwościach nasila objawy egzemy czy łuszczycy. W niektórych przypadkach może to skutkować nawet trądzikiem.

Wysoki stopień twardości wody ma wpływ nie tylko na sebum skóry, ale i użytkowane kosmetyki.

nawilżanie wysuszonej skóry

Chlor w wodzie

Chlor nadal jest bardzo chętnie stosowaną substancją do dezynfekcji i uzdatniania wody. Znajdziemy go nie tylko w wodzie basenowej, ale w wielu przypadkach również w wodzie z kranu. Choć doskonale radzi sobie z ochroną przed drobnoustrojami, to jest silnie drażniący w stosunku do skóry.

Przy kontakcie chlorowanej wody ze skórą dochodzi do wyniszczenia warstwy lipidowej, przez co znacznie spada ochrona skóry przed infekcjami i czynnikami zewnętrznymi. To prowadzi do podrażnień i zaczerwienień. Skóra staje się bardzo sucha, przez co może nawet zacząć się łuszczyć.

W wielu przypadkach dość szybko rozwija się wysypka, do tego dochodzi jeszcze pieczenie i świąd. Skóra stale sprawia wrażenie naciągniętej. Skutki użytkowania wody bogatej w chlor są czasem tak uporczywe, że nie możemy przetak się drapać – to z kolei może doprowadzić nawet do stanów zapalnych.

Sprawdzone sposoby na złagodzenie dolegliwości

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Wrażliwa i skłonna do uczuleń skóra powinna być odpowiednio pielęgnowana. Najlepiej używać mydeł glicerynowych z dodatkiem oleju roślinnego lub kremu nawilżającego. Równie ważny jest wybór płynów do kąpieli i mycia twarzy. Najlepiej zdecydować się na te ze składem przyjaznym alergikom.

Kosmetyki myjące powinny być bardzo delikatne, o kwaśnym pH. Do tego zamiast zwykłej wody podczas kąpieli najlepiej stosować napar z lipy lub rumianku. Osoby z takimi przypadłościami powinny zapomnieć o długich kąpielach w gorącej wodzie – zalecane są krótkie, o letniej temperaturze.

Atopowe zapalenie skóry może nasilać twarda woda

Warto również wziąć pod uwagę, że skóra ma bezpośredni kontakt z ubraniami. One również powinny być prane przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. W sklepach można znaleźć specjalne serie przeznaczone do użytku przez alergików.

Szczególną uwagą należy otoczyć dzieci cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Ta powinna podlegać stałemu nawilżaniu i pielęgnacji.

Zażegnaj przyczynę, a nie skutek

Jak powszechnie wiadomo, najlepiej walczyć z przyczyną, a nie ze skutkiem. To daje najlepsze efekty. W związku z tym dobrym sposobem będzie nie walka z dolegliwościami poprzez leki, balsamy do ciała i inne specyfiki, a poprawienie jakości wody.

W tym celu eksperci polecają centralne systemy filtracji wody składające się ze zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. Żywica jonowymienna usuwa twardość wody, natomiast kolumna z węglem aktywnym doskonale radzi sobie z redukcją chloru, jego pochodnych oraz substancji mających wpływ na pogorszenie właściwości organoleptycznych wody.

Jeśli w domu nie masz miejsca na montaż tak dużej stacji filtracyjnej pozostaje jeszcze jedna opcja - kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero.

To hybryda zmiękczacza wody z filtrem węglowym. Wewnątrz znajduje się 40 litrów złoża, z czego ¼ to wysokiej klasy węgiel aktywny impregnowany srebrem, a ¾ to trwała i wydajna żywica jonowymienna.

zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero

Ten produkt wyróżnia się na tle innych jakością wykonania komponentów. Wszystko idealnie do siebie pasuje. Do współpracy włączyli się światowi liderzy tacy jak: Clack czy Lanxess. O niskie koszty eksploatacji dba Ecoperla Perfect System.

Problemy ze skórą wcale nie muszą być codzienną udręką

Alergie i choroby skórne należą do jednych z najbardziej uporczywych. Na szczęście można złagodzić ich objawy, dzięki stosowaniu wody o odpowiedniej jakości. Pozbywając się z niej chloru i wysokiej twardości, można odnieść wiele innych korzyści – uzyskać wodę idealną do picia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, uchronić instalację przed awariami.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej ZeStudni.pl

--- Artykuł sponsorowany ---