Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Uszkodzenia łożysk tocznych

Łożyska toczne to najpopularniejszy rodzaj łożysk. Ich defekty polegają najczęściej na zmianie masy, bądź zniekształceniu powierzchni. Zarówno jedna, jak i druga przyczyna prowadzą do zupełnego zniszczenia tytułowego elementu.
  • 18.05.2018 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Uszkodzenia łożysk tocznych

Powody uszkodzeń

Do najczęstszych powodów zaliczamy przede wszystkim zły montaż łożysk oraz skorodowanie powierzchni tocznej oraz bieżni. Popularnym uszkodzeniem jest także zatarcie występujące na skutek nadmiernej eksploatacji oraz zbyt duże obciążenie. Nie wolno zapominać o niewłaściwym doborze rodzaju łożyska, co także może doprowadzić do całkowitego zniszczenia elementu.

W momencie awarii warto niezwłocznie sprawdzić powód uszkodzenia łożyska. W wielu przypadkach może być to również nieprawidłowość zawarta w elemencie towarzyszącym układowi, bądź złe ustawienia innych części – m.in. złe rozłożenie masy wirników, albo wałów.

Szeroki wybór łożysk dostępny jest w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-stozkowe-c-196_140_1329.html

Warunki sprzyjające uszkodzeniom łożysk

Montaż i konserwacja to dwa podstawowe warunki, które należy spełnić, by łożysko toczne działało bez zarzutu. Nie należy zapominać również o regularnym smarowaniu powierzchni. Do tego dochodzą detale – temperatura pomieszczenia, która powinna nie przekraczać 70 stopni Celsjusza. Po czym poznać, że łożysko nie pracuje efektywnie? Przede wszystkim podstawowym kryterium jest dźwięk. Piski, szumy oraz nieregularny stukot świadczą o tym, że mamy do czynienia z uszkodzeniem. W przypadku niepokojących dźwięków najczęściej jest to złe smarowanie, zbyt duże obciążenie, bądź luzy.

Błędy konstrukcyjne

Łożysko toczne może działać źle również ze względu na nieprawidłowy montaż. Niewłaściwe ułożenie elementów konstrukcyjnych może doprowadzić do pęknięć pierścieni na skutek których zdeformowaniu ulega także bieżnia.

Awarie związane z rdzą

Brak regularnego smarowania może doprowadzić do występowania zanieczyszczeń i zabrudzeń, które w efekcie prowadzą do wystąpienia rdzy. Kluczem w tej kwestii zdaje się być prawidłowe przechowywanie tytułowych łożysk, a także dbałość o ich elementy uszczelniające.

Przegrzane łożysko

Błędy konstrukcyjne, negatywne warunki otoczenia oraz kiepska instalacja – to najczęstsze przyczyny defektów łożysk tocznych, ale nie wolno zapominać także o przegrzaniu, które powstaje na skutek zastosowania nieodpowiedniego smaru oraz braku regularności w stosowaniu.

Nacisk ze strony elementów towarzyszących

Podstawowa zasada mówi o tym, iż jeśli na łożysko działa zbyt duże obciążenie występujące ze wszystkich stron – wówczas elementy toczne mogą oddziaływać na bieżnię nawet w stanie spoczynku. Efektem są bardzo często wgniecenia, które mogą wystąpić również z przyczyn takich jak przepływ prądu w układzie zamkniętym.

Jak dbać i konserwować łożyska dowiedzą się Państwo w portalu Wiedza EBMiA - https://www.ebmia.pl/wiedza/

--- Artykuł sponsorowany ---