Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

Jeże są pożyteczne dla naszego ekosystemu

Dokąd nocą tupta jeż? Odpowiedzią na rozwiązanie zagadki z dzieciństwa jest chęć zdobycia pożywienia.
Jeże są pożyteczne dla naszego ekosystemu

W okresie zimy jeże żyją w zakamarkach i norkach, w których czują się bezpiecznie. Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy jeże budzą się z zimowego snu i udają się w poszukiwaniu pożywienia. Jeże odżywiają się: owadami, dżdżownicami, żabami, małymi gryzoniami czy jaszczurkami. Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt przyznała, że jeże są mięsożerne. 

Jeże, mimo uzbrojenia w postaci kolców, mają swoich wrogów, do których należą: lisy, borsuki czy psy, zwłaszcza myśliwskie.

Dużym zagrożeniem dla jeży są nie tylko psy, ale również samochody. Przełom maja i czerwca, to czas intensywnego żerowania jeży. Ten rodzaj ssaków wędruje często ulicami i ogromna ich ilość ginie w wyniku zdarzeń drogowych. Widząc jeża na drodze warto zwolnić lub zatrzymać się i przenieść go w bezpieczne miejsce. W jaki sposób należy przenieść jeża, by się nie pokłuć? 

Największym zagrożeniem dla życia jeży jest działalność człowieka. Poprzez wycinanie miejskiej zieleni, pozbywamy się miejsc, w których jeże mogłyby się schronić. Natomiast używanie toksycznych środków chemicznych, jakie stosujemy do zwalczania owadów i ślimaków prowadzą do zatrucia i śmierci jeży.

Jeże to pożyteczne stworzenia, a ich rolą w ekosystemie jest przede wszystkim pozbywanie się szkodników. Jeśli chcemy, aby nasze uprawy były obfite i piękne, pozwólmy, aby w naszych przydomowych ogrodach zadomowił się jeż. Te czteronogie ssaki są przyjaźnie nastawione do człowieka, a czy jeża da się oswoić? Jakimi produktami możemy dokarmiać jeże? Odpowiedzi na te pytania oraz inne ciekawostki usłyszymy w „Poradniku weterynaryjnym” w piątek (26.04) o godz. 10.40, na który serdecznie zapraszamy. Gościem audycji będzie Anna Smyk, lekarz weterynarii.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”