Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OLEJARSKA DYCHA

Pszczoły wracają do lasu

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o pszczołach i ich znaczeniu dla środowiska. 20 maja po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Pszczoły. Został on ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. W ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę na szkodliwość stosowania pestycydów w rolnictwie.
Pszczoły wracają do lasu

Autor: Alicja Magura

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi możemy przeczytać, że „1/3 produktów spożywczych spożywanych przez człowieka jest zależna bezpośrednio lub pośrednio od zapylania przez owady. Szacuje się, że w Polsce od zapylania uzależnionych jest ok. 60 gatunków roślin rolniczych i 140 gatunków roślin ogrodniczych. To ponad 80% gatunków roślin uprawianych w Polsce”.  Zagrożeniem dla pszczół są m.in. wspomniane już pestycydy stosowane w rolnictwie, głównie wtedy gdy nie są przestrzegane pewne zasady.  Co dzieje się z owadami, które odwiedzą spryskane rośliny, krzewy i drzewa? O tym w rozmowie z Alicją Magurą mówił Stanisław Zagrobelny, Nadleśniczy  Nadleśnictwa Oleszyce.

POSŁUCHAJ

Od 2018 roku również Lasy Państwowe rozpoczęły nowy projekt  „Pszczoły wracają do lasu”, w którym wezmą udział 104 pasieki prowadzone przez leśników-pszczelarzy na terenie całej Polski. Jak informuje Stanisław Zagrobelny, Nadleśniczy  Nadleśnictwa Oleszyce, pasieki zostały wyposażone w specjalne wagi, które posłużą do zdiagnozowania okresów niedoborów pokarmu w różnych rodzajach środowisk leśnych.

POSŁUCHAJ

O tym, że pszczoła odgrywa ważną role w środowisku mówił już kiedyś Albert Einstein. Zapowiadał, że kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata.  

Więcej informacji o realizowanym projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej Lasów Państwowych: http://www.lasy.gov.pl.

O projekcie, pszczołach, roślinach miododajnych i produktach pszczelarskich będą Państwo mogli również usłyszeć w najbliższy piątek o godz. 17.10 na antenie KRZ w ramach audycji „Lasy na Kresach”

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”