Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Tarnogród. Regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W miniony weekend (18.19.12) odbyły się w Tarnogrodzie wojewódzkie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Tarnogród. Regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Rozpoczęły się w sobotę (18.12) od rekonstrukcji wydarzeń z grudnia 1981 roku. Krążące po tarnogrodzkim rynku oddziały ZOMO legitymowały ludzi i obezwładniały demonstrujących. Pokazano również rekonstrukcję historyczną pacyfikacji kopalni Wujek, podczas której można było zobaczyć, jak władza ludowa potraktowała protestujących górników. Rekonstrukcję przygotowali we współpracy: Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Region Środkowo – Wschodni NSZZ „Solidarność”, Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin. Zagrają uczniowie Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie, Rekonstruktorzy ZOMO Regionu Środkowo – Wschodniego NSZZ „Solidarność” z Bractwa Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego z Lublina i przyjaciele, strażacy z gminy Tarnogród. W sali widowiskowej TOK miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego "Autor nieznany. Rok 1981, stan wojenny w Polsce", w reżyserii Wiesława Palucha i współprodukcji Tadeusza Pisarczyka. Dopełnieniem pierwszego dnia obchodów rejonowych 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego był koncert "Odważnym wszystkim pokłon niski..." w wykonaniu Norberta "Smoły" Smolińskiego.

Nasz pamięć o tamtych wydarzeniach to wyraz szacunku wobec tych, którzy oddali życie na wolną Polskę - tłumaczył Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu:

POSŁUCHAJ

Drugi dzień regionalnych obchodów rocznicowych to religijno - patriotyczne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz kościelnych, rządowych, samorządowych i władz NSZZ "Solidarność" Regionu Środkowo - Wschodniego. Uroczystej Mszy świętej, celebrowanej w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, który w homilii podkreślał, iż dziś musimy bronić wolności naszego kraju poprzez pamięć o męczennikach i bohaterach:

POSŁUCHAJ

Bp Leszczyński dodał, iż naszą powinnością i obowiązkiem jest miłość i uczciwa praca na rzecz Ojczyzny:

POSŁUCHAJ

Takich ludzi jak ofiary stanu wojennego wolna Polska kosztowała najwyższą cenę - podkreślał obecny na uroczystości wicepremier Jacek Sasin.

POSŁUCHAJ

Chcemy uczcić naszych narodowych bohaterów i tę pamięć przekazać młodemu pokoleniu - zaznaczał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

POSŁUCHAJ

Uroczystościom towarzyszyła oprawa Wojska Polskiego i orkiestry górniczej. Dopełnieniem regionalnych obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, był program patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie, który odbył się w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Po części artystycznej odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Wojewódzkiego na Projekt Logotypu Patriotycznego Związanego ze stanem wojennym.

Regionalne uroczystości w Tarnogrodzie związane z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego. Organizacja regionalnych uroczystości 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego jest współfinansowana przez spółkę Lubelski Węgiel „Bogdanka”, spółkę wspierającą zrównoważony rozwój Lubelszczyzny.

Sponsorami wydarzeń patriotycznych związanych z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce byli Biłgorajski i Gmina Tarnogród, zaś partnerami wydarzenia: Lubelski Kurator Oświaty, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności i Instytut Pamięci Narodowej. Organizatorzy wydarzenia: NSZZ Solidarność Region Środkowo – Wschodni, Województwo Lubelskie, Powiat Biłgorajski, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Gmina Tarnogród.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole