Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 03:30
Reklama Zamojska Fundacja Kapitału Społecznego

EKOLOGICZNE PODKARPACIE

 

„EKOLOGICZNE PODKARPACIE” - emisja na antenie Katolickiego Radia Zamość w co drugą sobotę miesiąca o godz. 17:05, powtórki audycji w niedziele następujące po sobocie będącej dniem emisji audycji o godz. 22:40.

Zapraszamy do słuchania cyklu audycji w formie wywiadów z ekspertami ukazujący problemy i potrzeby lokalnego środowiska Podkarpacia, m.in. ochrony i zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi, racjonalnego gospodarowania odpadami, ochrony powierzchni ziemi, poprawy jakości powietrza, ochrony różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów oraz adaptacji do zmian klimatu.


W audycjach konkurs z atrakcyjnymi nagrodami m.in.: smartfon, miniwieża audio, smartwatch oraz książki i albumy o tematyce ekologicznej.

 

Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać SMS na numer 71601 o treści:
ekowywiady.
(i tu należy podać odpowiedź na pytanie konkursowe zadane w audycji).

Koszt SMSa: 1,23 zł z VAT.

Słuchaj audycji! Nagrody czekają!

 


Cykl audycji „EKOLOGICZNE PODKARPACIE”
jest dofinansowany przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie2023.06.03

Audycja 1. Gospodarka wodna

Czy zmiana klimatu wpływa na zarządzanie oraz jakość zasobów wodnych w województwie podkarpackim?
Na ten temat rozmawiamy ze specjalistą hydroklimatologiem, Wójtem Gminy Wiązownica, Panem Krzysztofem Strentem, specjalistą zajmującym się wiertnictwem hydrogeologicznym na terenie Polski, Panem Rafałem Artymem, Wójtem Gminy Lubaczów, Panem Wiesławem Kaplem, specjalistą Służby Leśnej ds. Zamówień Publicznych i Środków Unijnych w Nadleśnictwie Lubaczów, Panem Łukaszem Nisztukiem i starszym specjalistą ds. Użytkowania Lasu i Ochrony Przyrody w Nadleśnictwie Narol, Panem Marcelim Kotem.

 


2023.06.17

Audycja 2. Gospodarka odpadami

Jak prowadzić gospodarkę cyrkularną, minimalizującą zużycie surowców oraz powstawanie odpadów, której celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii, mających korzystny wpływ na ochronę powierzchni ziemi?
Na ten temat rozmawiamy z Dyrektorem Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Panem Andrzejem Kuligiem, Kierownikiem Wydziału Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie, Panem Markiem Krylą, Specjalistą ds. Gospodarki Odpadami w PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie, Panią Moniką Wesołowską i Zastępcą Dyrektora Departamentu Analiz i Strategii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Panią Izabelą Banaś.

 


2023.07.01

Audycja 3. Bioróżnorodność i ekosystemy

Czym jest różnorodność biologiczna, jakie są zagrożenia dla bioróżnorodności i funkcjonowania ekosystemów ze strony człowieka 
i jak każdy z nas może przyczynić się do ich ochrony? 
Na ten temat rozmawiamy z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Panem Wojciechem Wdowikiem, Głównym Specjalistą w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Panem Łukaszem Lisem i Naczelnikiem Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Panem Kamilem Grałkiem.

 


2023.07.15

Audycja 4. Czyste Powietrze

Czy poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła na bardziej efektywne można obniżać emisyjność pyłów na terenie województwa podkarpackiego?
Na ten temat rozmawiamy z Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Panem Adamem Skibą, Burmistrzem Miasta i Gminy Narol, Panem Grzegorzem Dominikiem i Gminnym Konsultantem Programu „Czyste Powietrze” w Gminie Horyniec Zdrój, Panią Moniką Szkopińską.

 


2023.07.29

Audycja 5. Klimat - mitygacja i adaptacja

Dlaczego jest konieczne wprowadzenie działań mitygacyjnych i adaptacyjnych do zachodzących zmian klimatu Podkarpacia?
Na ten temat rozmawiamy z Zastępcą Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Panem Janem Mazurem i Wicemarszałkiem Województwa Podkarpackiego. Panem Piotrem Pilchem. 

 

 


 

W konkursie „EKOLOGICZNE PODKARPACIE” nagrody otrzymują:

I NAGRODA

MINIWIEŻA

Laureat:
Magdalena Winiarz z Cieszacina Wielkiego k. Jarosławia

II NAGRODA
SMARTFON

Laureat:
Helena Machulak z Zamościa

III NAGRODA
SMARTWATCH

Laureat:
Monika Ziarkiewicz ze Skierbieszowa

 

NAGRODY KSIĄŻKOWE I ALBUMY O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ

Laureaci:

Dorota Mazurkiewicz z Horyńca-Zdroju

Anna Okoń z Tomaszowa Lubelskiego

Monika Szkopińska z Horyńca-Zdroju

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

 

 

Podziel się

Napisz do nas!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.