Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Nowe znaki drogowe. Co oznaczają?

Na polskich drogach mogą pojawić się dodatkowe znaki drogowe, dotyczące jednostek wojskowych.
Nowe znaki drogowe. Co oznaczają?

Kolejne państwa NATO, w tym Polska zapowiedziały wsparcie krajów z tzw. wschodniej flanki. Na obecną chwilę nie wiadomo, jak NATO odpowie na manewry rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Brytyjskie wojska  wycofały się Ukrainy, ale rozbudzone emocje są w Polsce, zwłaszcza w rejonie wschodniej granicy.

W poniedziałek (14.02) amerykańskie wojska dodały także do m. Mokre koło Zamościa. Kolejne samoloty wojskowe wylądowały we wtorek (15.02) na lotnisku w Mokrem z transportem sprzętu i żołnierzami. Siły te w najbliższym czasie zostaną zwiększone o kolejnych żołnierzy i specjalistyczny sprzęt bojowy.  Z kolei do Lublina trafili żołnierze brytyjscy, którzy zostali zakwaterowani w budynkach 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która zlokalizowana jest przy Drodze Męczenników Majdanka.

Przy polskich drogach, gdzie stacjonuje ciężki sprzęt bojowy pojawiły się znaki drogowe z czołgami. Co one oznaczają? Służą one głównie jednostkom wojskom, które przemieszczają się drogami publicznymi. Żółte, okrągłe znaki z czołgami stawiane są głównie przed mostami i wiaduktami na trasach, którymi przemieszczają się wojskowe kolumny. Znaki dotyczą tylko kierowców pojazdów wojskowych, bo mają one funkcję informacyjną o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Dla kierowców zwykłych samochodów osobowych i towarowych nie mają one żadnego znaczenia. Jednak warto wiedzieć jak zachowywać się, gdy przed nami będzie przemieszczać się kolumna wojskowych pojazdów. Pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi, nawet jeśli poruszają się w kolumnie. To oznacza, że można ją wyprzedzać tak jak każdy inny pojazd. Jednak jeśli na początku i na końcu rzędu pojazdów wojskowych jadą samochody Żandarmerii Wojskowej, wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne, a dodatkowo sygnały dźwiękowe, wówczas mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową. W takim przypadku zabronione jest  wyprzedzanie w terenie zabudowanym i rozdzielanie uczestników kolumny. Warto jednak podkreślić, że wyprzedzanie kolumny wojskowej to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów drogowych, dlatego warto się go wystrzegać cierpliwie podróżując za kolumną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole