Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Upamiętniono poległych podczas walk w 1944 roku pod Posadowem, Rzeczycą i Żulicami

19 czerwca odbyły się w Posadowie uroczystości patriotyczne, podczas których wspominano poległych podczas bitew jakie miały miejsce na Zamojszczyźnie w czerwcu 1944 roku pod Posadowem, Rzeczycą i Żulicami.
  • Źródło: Urząd Gminy Telatyn
Upamiętniono poległych podczas walk w 1944 roku pod Posadowem, Rzeczycą i Żulicami

Uroczystości rozpoczęły od złożenia kwiatów pod pomnikiem ku czci poległych w posadowskim lesie, który został odrestaurowany i przekazany mieszkańcom. Jest on wyrazem naszej pamięci o tych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny –mówi Dariusz Kowalski, wójt gminy Telatyn.

POSŁUCHAJ

 

W walkach oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich bohatersko stawiały czoło Ukraińskiej Powstańczej Armii wspieranej przez niemieckie lotnictwo, dodaje Ewelina Galant-Woźniak, pracownik Działu Kultury i Promocji Urzędu Gminy Telatyn.

POSŁUCHAJ

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy AK – rejon Telatyn i rejon Ulhówek, Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Telatynie  oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Posadowie.

Obecni byli również kombatanci,przedstawiciele samorządu administracyjnego, służby mundurowe, społeczność Szkoły Podstawowej w Telatynie oraz miejscowej biblioteki

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Kościele Filialnym pw. Matki Bożej Królowej w Posadowie. Mszę św. w intencji poległych  w 1944 roku odprawił proboszcz parafii Rzeplin ks.Grzegorz Hałas. List od Posła RP pana Tomasza Zielińskiego odczytała pani Ewelina Galant-Woźniak.

,,W hołdzie naszym przodkom” – pod takim tytułem odbył się następnie Piknik Historyczny poświęcony wydarzeniom historycznym, które miały miejsce na terenie Gminy Telatyn. Piknik został przygotowany przez rekonstruktorów z projektu ,,Wojsko Polskie 1918-1921” – wielkich miłośników i pasjonatów historii. Największą atrakcją wydarzenia była inscenizacja batalistyczna ukazująca trzy epizody akcji ,,Burza” z 1944 roku, które miały miejsce w naszym rejonie.

Dodatkową atrakcją wydarzenia było przygotowane obozowisko wojskowe w formie dioramy historycznej z kuchnią polową, namiotami żołnierskimi z 1918-1921 roku. Stoisko historyczne przygotowało również Stowarzyszenie Moje Nowosiółki, prezentując eksponaty związane z historią  regionu. Obecni byli również przedstawiciele Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. dr Janusza Petera z Tomaszowa Lubelskiego, którzy zaprezentowali historyczne publikacje książkowe. Dla uczestników nie zabrakło również tradycyjnej grochówki oraz warsztatów rękodzielniczych i garncarskich, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Na zakończenie uczestnicy Pikniku mieli możliwość wysłuchania koncertu pieśni patriotycznych przygotowanych przez lokalne zespoły - z gminy Telatyn:  Zespół śpiewaczy Lawenda i Zespół Artystyczny Fermata oraz z gminy Tyszowce: Chór Dominanta.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole