Jak zbudowany jest aparat ortodontyczny
Aparat ortodontyczny [https://dentinfo.pl/aparat-ortodontyczny/] stały zbudowany jest z dwóch części, czyli z zamków i łuków ortodontycznych. Aparat ortodontyczny ruchomy może mieć różną budowę, uzależnioną od rodzaju problemu, który ma zwalczać.
Ważną kwestią jest samo założenie aparatu ortodontycznego u stomatologa. Proces ten zazwyczaj nie trwa dłużej niż 2 godziny. Podczas zabiegu dentysta musi starannie oczyścić zęby pacjenta, nałożyć na nie klej i przymocować wsporniki. Właśnie na nich umieszczany jest łuk ortodontyczny, czyli drut pozwalający na połączenie ze sobą wszystkich zębów. Ostatnim zadaniem dentysty jest umocowanie zamków na zęby.
Przez kilka dni po zabiegu może nas boleć cała jama ustna oraz możemy czuć dyskomfort, lecz objawy te z czasem powinny zaniknąć. Jeżeli ból jest mocny, możemy wziąć zwykłe proszki przeciwbólowe i jakoś sobie poradzimy. Zaś jeśli ból trwa dłużej niż tydzień od założenia aparatu powinniśmy niezwłocznie udać się do dentysty.
Aparat kryształowy
Aparat kryształowy [https://dentinfo.pl/aparat-krysztalowy/] to stały aparat na zęby, który nie różni się budową, ani działaniem od zwykłego aparatu ortodontycznego. Jest on złożony z zamków, które są mocno przyczepione do zębów. Nazywa się on aparatem kryształowym lub szafirowym z uwagi na fakt, iż jego zamki są wykonane z szafiru.
Wszystkie elementy, czyli zamki i ligatury są przezroczyste, dzięki czemu cały aparat jest praktycznie nie widoczny. Aparat kryształowy bardzo dobrze się prezentuje, dlatego noszenie go jest bardzo komfortowe. Aparat szafirowy ma jeszcze wiele innych zalet - jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ materiał, z którego jest wykonany jest wyjątkowo wytrzymały. Kolejną zaletą jest to, że zamki kryształowe mają gładkie kontury, dzięki czemu wnętrze jamy ustnej nie ulega uszkodzeniom. Świetną cechą aparatu szafirowego jest również to nie zbiera on kamienia nazębnego, a zamki nie ulegają zabarwieniom.
Jak dbać o aparat ortodontyczny
Kwestia dbania o aparat ortodontyczny jest niezwykle istotna, ale sprowadza się do dwóch podstawowych czynności:
- systematycznych wizyt kontrolnych u lekarza stomatologa;
- samodzielnego częstego czyszczenia aparatu.
Jak dbać o aparat ortodontyczny? [https://dentinfo.pl/jak-dbac-o-aparat-ortodontyczny/] Jego czyszczenie nie jest skomplikowanym procesem - po prostu powinniśmy myć zęby jak najczęściej, a miejsca w których zamki są przymocowane do zębów dokładniej szczotkować. Powinniśmy również zaopatrzyć się w płyny do płukania jamy ustnej i nić dentystyczną.
Aparat metalowy
Aparat metalowy [https://dentinfo.pl/aparat-metalowy/] to najpopularniejszy aparat ortodontyczny, który składa się z metalu i łuków, które połączone są za pomocą gumek ortodontycznych. Gumeczki te są zazwyczaj kolorowe, a ich kolor jest wybierany przez pacjenta. Musimy je zmieniać na każdej wizycie kontrolnej. Aparaty metalowe należą do najbardziej trwałych aparatów. Nie są one podatne na jakiekolwiek zniszczenia. Lecz, dlatego że są one zakładane na stałe musimy bardzo dbać o higienę ustną.
Ważnym pytaniem jest, ile trwa leczenie metalowym aparatem? Odpowiedź nie jest taka prosta, czas leczenia twoich zębów zależy od twojego wieku, czym jesteś starszy ty proces ten będzie trwał dłużej. Kolejną kwestią, od której zależy czas leczenia jest rodzaj wady zgryzu - im jest ona poważniejsza, tym czas leczenia jest dłuższy.
Aparat metalowy zazwyczaj stosowany jest u osób w wieku nastoletnim lub u osób dorosłych. Cieszy się on dużo większą skutecznością niż aparat ruchomy [https://dentinfo.pl/aparat-ruchomy/]. Niestety nie wszyscy mogą nosić stały aparat metalowy – jest on niewskazany dla osób:
- chorych na nowotwory;
- zmagających się z osteoporozą;
- mających zaburzenia hormonalne;
- cierpiących na cukrzycę;
- z chorobami przyzębia.
Aparat ruchomy
Jest on stosowany w leczeniu wad zgryzu u dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia. Jest on stosowany, kiedy łuk zębowy ma zostać poszerzony lub zwężony, a także przy w przypadkach takich jak przechylenie lub wychylenie zębów. Niestety ten rodzaj aparatu nie nadaje się do tych wad zgryzu, gdzie zęby muszą być znacznie przemieszczone.
Jak sama nazwa wskazuje jest to aparat ruchomy, więc nie jest on założony na stałe tylko wręcz przeciwnie – wyjmowany. Może być on stosowany albo tylko na noc lub tylko w ciągu dnia. Taki aparat składa się z akrylowej płytki oraz stalowych śrub i sprężyn, które muszą być regularnie podkręcane.
Aparaty ortodontyczne pozwalają finalnie cieszyć się pięknym, równym uśmiechem – warto zainwestować trochę czasu i pieniędzy, aby osiągnąć taki trwały efekt.