VRF – spore oraz stosunkowo tanie
W przypadku, kiedy posiadamy sporej wielkości budynek, idealnym rozwiązaniem będzie instalacja VRF, nazywana inaczej VRV. Skrót rozwijany jest jako Variable Refigerant Flow/Volume, co znaczy zmienne ilości czynnika chłodzącego w całości instalacji. VRF działa w taki sposób, iż w systemie umieszczona jest tylko chłodząca substancja, bez domieszek powietrza albo wody. W tej sytuacji będzie nią freon. To rozwiązanie ma swoje plusy:
- jednostki zewnętrzne można połączyć w baterie,
- niewielkie koszty użytkowania,
- spore możliwości co do rozbudowy.
VRF posiada także pewne minusy:
- spora ilość freonu może się dostać do środowiska w przypadku rozszczelnienia instalacji,
- problemy z wykrywaniem ewentualnego rozszczelnienia,
- wysokie koszta inwestycji - tym większe, im większa ma być docelowa instalacja.
Ekologiczna alternatywa - woda lodowa
Przez ostatnie lata sporą popularnością cieszą się klimatyzacje oparte o działanie wody lodowej. System ten jest zasilany nie freonem, który jest szkodliwy dla środowiska naturalnego, ale wodą, którą chłodzi się do temperatury na poziomie 5-10 stopni Celsjusza.
Plusy systemu działającego z zastosowaniem wody lodowej, to:
- duża wydajność,
- ekologia - nieszkodliwość dla środowiska z uwagi na brak freonu powiększającego dziurę ozonową,
- niskie koszty utrzymania.
Zastosowanie wody lodowej, ma niestety także i pewne minusy, a wśród nich:
- długi czas montowania,
- sporą ilość koniecznej elektroniki - agregaty wody lodowej razem z zaworami wyposażone są w wiele czujników, które w sytuacji awarii wymagają wymiany,
- duże nakłady inwestycyjne - instalacje takiego rodzaju są dość trudne do zaprojektowania.
Systemy typu split – zasada działania oraz sposób montażu
Jeżeli zdecydujemy się na zainstalowanie kompleksowego systemu klimatyzacji, rozwiązaniem może być system stacjonarny typu split. Jego montaż polega na umieszczeniu centralnej jednostki poza domem, zaś do pomieszczeń doprowadzane są urządzenia chłodzące. Największym plusem jest niewielki poziom hałasu, otrzymywany za sprawą montażu hałasującego skraplacza na zewnątrz budynku. W systemie o nazwie multi-split możliwe jest również obsługiwanie paru pomieszczeń: co najmniej kilka parowników współpracuje wyłącznie z jednym skraplaczem.
Systemy split są jedną z najbardziej popularnych metod, które pozwalają na skuteczne schłodzenie powietrza. Wpływają na to niżej wymienione zalety:
- znakomita wydajność energetyczna - przede wszystkim multi-splity sa jednym spośród najskuteczniejszych systemów do schładzania powietrza,
- łatwość instalacji - chociaż splity mogą być rozległe pod względem powierzchni, to są dosyć proste w obsłudze i budowie.
Systemy split mają także niestety pewne wady. Wśród najistotniejszych należy wymienić:
- zastosowanie freonu do zasilania instalacji, co w razie nieszczelności szkodzi środowisku naturalnemu (powiększa znacząco dziurę ozonową),
- niewielka długość maksymalna instalacji wynikająca z konieczności zachowania tak zwanej linii freonowej, która umożliwia efektywne działanie całości systemu.