Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Skuteczne sposoby radzenia sobie z nieświeżym oddechem

Nieprzyjemny zapach z ust jest dolegliwością, która potrafi bardzo utrudnić życie. Przez nią zaczynamy izolować się od innych ludzi, tracimy poczucie własnej wartości, czujemy się niekomfortowo. Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie i Tobie halitoza dała się we znaki. Nie przejmuj się jednak - istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą Ci pomóc rozwiązać ten kłopot. Wystarczy tylko, że zastosujesz się do poniższych wskazówek.
  • 10.08.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Skuteczne sposoby radzenia sobie z nieświeżym oddechem

Nieprzyjemny zapach z ust to nie jest dolegliwość, która pojawia się „ot tak”. Halitoza zawsze ma swoją przyczynę, a jej zlokalizowanie stanowi podstawę do podjęcia odpowiedniego leczenia. Zdecydowanie najczęściej problemy z nieświeżym oddechem pojawiają się na skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej. W takiej sytuacji w naszej buzi zaczynają licznie gromadzić się lotne związki siarki, które prowadzą właśnie do niepożądanego zapachu z ust. Brzydką woń powodują też choroby jamy ustnej, takie jak próchnica czy stany zapalne dziąseł.

Dlaczego masz nieświeży oddech?

Inna częsta przyczyna nieświeżego oddechu to spożywanie niektórych potraw oraz sięganie po używki. Szczególnie niekorzystnie na zapach z ust wpływa cebula, czosnek i ostre przyprawy, a także palenie tytoniu i picie alkoholu. Mniej popularne źródła halitozy stanowią takie czynniki jak kserostomia (suchość jamy ustnej), odwodnienie organizmu, a także choroby ogólnoustrojowe - cukrzyca, niewydolność wątroby bądź nerek czy zespół Sjögrena.

W ten sposób pozbędziesz się nieświeżego oddechu

Oto pięć wskazówek, które powinny pomóc Ci rozwiązać kłopot nieprzyjemnego zapachu z ust, a także zapobiec jego formowaniu się w przyszłości.

1. Właściwa higiena jamy ustnej

Już wyżej wspomniano, że nieodpowiednie dbanie o zęby i dziąsła jest najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Aby więc pozbyć się kłopotu, trzeba sumienniej zatroszczyć się o jamę ustną. Podstawowa sprawa to oczywiście szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie – najlepiej pastą z fluorem, zapobiegającą formowaniu się próchnicy. To jednak nie wszystko. Równie istotne jest używanie przynajmniej raz dziennie nitki dentystycznej w celu usunięcia nalotów z miejsc trudno dostępnych. Nie należy także zapominać o pielęgnacji języka – to na nim gromadzi się najwięcej lotnych związków siarki. Język przynajmniej raz na dobę trzeba oczyszczać z nalotów przy pomocy specjalnego skrobaka. Ciekawe porady dotyczące pielęgnacji i higieny jamy ustnej znajdziesz na blogu https://smilesonic.com/pl/blog/

2. Regularne odwiedzanie stomatologa

Z dentystą powinniśmy spotykać się przynajmniej raz na pół roku. Bardzo ważne, by specjalista miał szansę regularnie kontrolować stan naszego uzębienia i dziąseł, gdyż sami nie jesteśmy w stanie dostrzec wszystkich pojawiających się w buzi problemów. W razie konieczności, stomatolog na pewno zaproponuje nam któryś z zabiegów usuwających z jamy ustnej nadmiar płytki nazębnej. Dzięki takiej operacji znacznie zminimalizujemy ryzyko nieświeżego oddechu.

3. Dieta

Spore znaczenie w walce z nieświeżym oddechem ma także dieta. Myślimy tu zwłaszcza o konieczności wyeliminowania z jadłospisu produktów o intensywnej woni (cebuli, czosnku, wyrazistych przypraw). Wspomagać świeży oddech mogą za to owoce i warzywa – zwłaszcza te bogate w witaminę C. Szczególnie polecane są brokuły, jagody czy papryka

4. Porzucenie używek

Tytoń ma bardzo intensywną woń, która nieestetycznie przebarwia zęby i może powodować wiele chorób jamy ustnej. Ale nie tylko. Nie bez znaczenia pozostaje on także dla jakości naszego oddechu. Nieprzyjemny zapach, który pojawia się na skutek palenia papierosów niezmiernie trudno wyeliminować. Halitozę wspomaga również spożywanie alkoholu – ten wysusza błony śluzowe, zwiększając ryzyko kserostomii, a także zwiększa ilość bytujących w jamie ustnej bakterii. Jeśli zatem chcesz mieć świeży oddech, najlepiej z używek zrezygnuj bądź znacznie je ogranicz.

5. Spożywanie dużych ilości wody

Woda ma zbawienny wpływ na cały organizm. Nic dziwnego – ciało dorosłego człowieka składa się z niej w aż 70%! Warto zatem hektolitry wypijanej każdego dnia kawy i herbaty zastąpić właśnie wodą. Nie dość, że lepiej się nawodnisz, poprawisz pracę nerek i całego układu pokarmowego, to jeszcze wypłuczesz z jamy ustnej prowadzące do nieświeżych zapachów bakterie.

Materiał Partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III