Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Zamość na weekend - co warto zobaczyć w Zamościu?

Zamość, miasto położone w województwie lubelskim, jest nazywany „Padwą północy” lub „perłą renesansu”. To niezwykle urokliwe miejsce słynie z pięknej, renesansowej starówki. To jednak niejedyna atrakcja Zamościa. Co warto zwiedzić w tym wyjątkowym mieście?
  • 13.10.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zamość na weekend - co warto zobaczyć w Zamościu?

Historia Zamościa sięga XVI wieku, wówczas otrzymał on prawa miejskie od kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, Jana Zamojskiego. Twierdza ta była przez lata wielokrotnie szturmowana, m.in. przez Kozaków od Bohdana Chmielnickiego oraz przez Szwedów w XVII wieku. Dziś miasto to jest drugim pod względem liczby ludności miastem województwa lubelskiego. Jest to miejsce, do którego warto wybrać się na weekend, gdyż posiada wiele niesamowitych zabytków, liczących setki lat. 

Zamojska Starówka 

Stare Miasto w Zamościu zostało zaprojektowane przez Bernarda Morando według planu miast włoskich. Miasto jest nazywane „perłą renesansu”, „Padwą północy” czy „miastem arkad” – są to jak najbardziej słuszne określenia. Wystarczy zobaczyć rynek Starego Miasta, by zakochać się w Zamościu. W centralnym punkcie jest ratusz, którego wieża sięga 52 metrów wysokości. Codziennie z niej wygrywany jest zamojski hejnał, ale tylko na trzy strony świata. Według legendy Jan Zamojski zakazał trąbić w stronę Krakowa, gdyż nie lubił tego miasta.

Wokół starówki znajdują się jeszcze dwa rynki, które również warto zwiedzić, są to: Rynek Solny oraz Rynek Wodny. Unikalny zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta w Zamościu został oficjalnie wpisany na listę UNESCO w 1992 roku. 

Rotunda Zamojska 

Budowla powstała w latach 1825–1831 po włączeniu miasta do Królestwa Polskiego na mocy ustaleń Kongresu Wiedeńskiego z 1815 roku. Podczas II wojny światowej Rotunda Zamojska w latach 1940–1944 stała się niemieckim obozem, który podlegał bezpośrednio Gestapo. Był to tzw. Jeniecki Obóz Przejściowy Policji Bezpieczeństwa. Prawdopodobnie w Rotundzie było więzionych około 40 tys. jeńców, z czego aż 8 tys. zostało zamordowanych. Do dziś miejsce to jest upamiętnieniem okrutnej zbrodni hitlerowskiej na narodzie polskim. Miejsce to jest dziś udostępnione dla zwiedzających. 

Warto zobaczyć także… 

Będąc w Zamościu, z pewnością nie można nie zwiedzić Muzeum Arsenału, które pierwotnie służyło do przechowywania broni. Pierwszy projekt Arsenału powstał w XVII wieku, w XIX dokonano modernizacji, w wyniku której dobudowano, m.in. trzypiętrowy arkadowy portyk. Funkcję muzeum budynek pełni od końca XX wieku. Warto wiedzieć, że Muzeum Arsenału wchodzi w skład Muzeum Fortyfikacji i Broni, obok m.in. Prochowni. 

Innym miejscem, które powinno się z pewnością odwiedzić w Zamościu, jest zoo, którego początki sięgają 1918 roku. Jest to jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Obecnie spotkać tu można przeróżne gatunki ssaków, w tym hipopotamy, kozy, niedźwiedzie brunatne czy rysie, ale także różne ptaki, gady bądź płazy. 

Na uwagę zasługuje także zalew, który został zmodernizowany dzięki funduszom europejskim.

Zamieszkaj na weekend w Zamościu

Zamość to jednak nie tylko zabytki, lecz także idealne miejsce na przynajmniej kilka dni wypoczynku. Warto przyjechać na weekend do tego wspaniałego miasta, zwanego perłą Lubelszczyzny. Można tu znaleźć wyjątkowe, w dobrym standardzie, niedrogie noclegi w pokojach z łazienkami.

Kilka lat temu zamarzyliśmy o tym, by Zamość znowu przyciągał do siebie turystów, nie tylko z Polski, ale z całego świata. Patrzyliśmy, jak na przestrzeni ostatnich lat pięknieje i odzyskuje swoją naturalną XVI-wieczną świetność. Chcąc wspierać jego promocję, stworzyliśmy komfortowe i tanie noclegi, idealne na weekend albo kilkudniowy pobyt w tym wyjątkowym mieście – mówi pracownik z Villa Morando.

W Villa Morando można znaleźć pokoje od jednoosobowych do pięcioosobowych. Ceny wahają się od 60 złotych do 300 złotych. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie https://morando.pl. Zamość to miasto, które po prostu trzeba zobaczyć!

Materiał Partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole