Czy warto mieć konto w banku? Powody, dla których warto otworzyć rachunek bankowy
Konto w banku to wygoda życia codziennego
Obecnie w większości miejsc można dokonywać transakcji bezgotówkowych. Aby korzystać z tej możliwości, trzeba posiadać konto bankowe. Trudno sobie wyobrazić płatność tylko gotówką - w niektórych miejscach, np. wybranych urzędach, taka forma płatności jest wręcz niedostępna. Dodatkowo pandemia wymusiła poniekąd korzystanie z transakcji bezgotówkowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa. A zatem stała się motywatorem do rezygnacji z obrotu gotówką na całym świecie. Dlatego posiadanie internetowego konta bankowego umożliwia wygodne dokonywanie płatności. Rachunek w banku mogą założyć nawet niepełnoletni - warunkiem jest ukończenie trzynastego roku życia oraz zgoda rodzica. Im szybciej założymy własne konto bankowe, tym lepiej. Uczymy się w ten sposób obcować z nowoczesną bankowością, która z pewnością będzie się jeszcze rozwijać. Największe opory przed założeniem konta w banku mogą mieć starsze osoby, mocno przyzwyczajone do płatności gotówką. Jednak wszystkiego da się nauczyć, a obsługa konta jest bardzo prosta. Osoby starsze, które nie radzą sobie z obsługą konta, mogą też traktować konto w banku jako alternatywę lokaty i co jakiś czas wypłacać gotówkę, a stałe przelewy ustawić przy pomocy członka rodziny.
Rachunek bankowy - bezpieczeństwo pieniędzy, kontrolowane wydatki i długi
Pieniądze zdeponowane na rachunku są co do zasady bezpieczniejsze niż te przechowywane w domu. Oczywiście pod warunkiem zachowania podstawowych zasad ostrożności i nie klikania w podejrzane wiadomości, które są próbą wyłudzenia dostępu. Każdy, kto posiada własny rachunek, może w każdym momencie sprawdzić w przeglądarce lub w aplikacji stan swoich środków oraz przeanalizować wydatki. Może też skorzystać z nowoczesnych rozwiązań umożliwiających szybkie płatności, takie jak np. transakcje BLIK. Wtedy czas dostarczenia środków nie jest zależy od sesji Elixir (w przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów). Jeśli posiadamy konto w banku, mamy także większą kontrolę nad swoim zadłużeniem. Możemy w każdym momencie sprawdzić historię przelewów, aby dowiedzieć się, czy nie zapomnieliśmy o żadnej opłacie czy racie kredytu. Można wybrać między poleceniem zapłaty, stałym przelewem czy przelewami cyklicznymi, więc każdy jest w stanie dostosować konto do swoich potrzeb.
Konto w banku to dodatkowo możliwość zdalnego załatwienia spraw urzędowych
Posiadanie konta w banku umożliwia opłacanie swoich rachunków, faktur i innych zobowiązań, pozwala kontrolować wydatki, ale daje też możliwość załatwienia różnych spraw urzędowych przez Internet. Za pośrednictwem nowoczesnej bankowości możemy chociażby składać różne wnioski, na przykład dotyczące różnych programów społecznych. Aby móc skorzystać z takiej opcji, wystarczy założyć profil zaufany w danym banku, dzięki czemu nie musimy później zakładać profilu w kolejnych urzędach – wystarczy uwierzytelnić się, czyli zalogować się do swojego banku, by wygodnie złożyć wniosek o dowód lub o 500+. Ostatnim powodem, dla którego warto założyć rachunek bankowy jest fakt, że z poziomu serwisu transakcyjnego czy aplikacji można porozmawiać z konsultantem. Wystarczy wybrać okienko czatu i opisać swój problem. To dobry sposób na szybkie wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości. Historia konwersacji zostaje zapisana, więc zawsze można do niej wrócić. Poza tym nie każdy klient lubi dzwonić na infolinię i czekać na połączenie.
Jakie koszty wiążą się z posiadaniem konta w banku?
Posiadanie konta w banku nie zawsze jest darmowe. Wyjątkiem jest wspomniany już podstawowy rachunek płatniczy, w którym bank powinien udostępnić bezpłatnie dostęp do konta, płatności kartą oraz kilka darmowych przelewów w miesiącu (oferta oczywiście różni się w zależności od banku). Większość banków oferuje bezpłatne rachunki pod pewnymi warunkami, np. przelewanie wynagrodzenia lub utrzymywanie minimalnego salda w określonej wysokości. Z kolei warunkiem posiadania bezpłatnej karty płatniczej najczęściej jest wykonywanie danej liczby lub wartości transakcji Jeśli nie spełnimy tych warunków, trzeba będzie zapłacić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Większość banków nie pobiera już opłat za przelewy, wyjątkiem są zlecenia stałe, nawet jeśli zdefiniujemy je samodzielnie w bankowości elektronicznej. Podsumowując – posiadanie konta w banku ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa naszych środków i zarządzania nimi, ale należy pamiętać, że wiąże się to również z określonymi kosztami.
Więcej na e-kruk.pl.