Otrzymujesz zaproszenie na wielką galę, ważną premierę lub inne, uroczyste wydarzenie. Na zaproszeniu widnieje informacja, że podczas przyjęcia obowiązuje strój wieczorowy. Przed Tobą niełatwe zadanie. Modowe faux pas możesz zaliczyć ubierając się zarówno zbyt swobodnie, jak i zbyt strojnie. Nie wolno Ci założyć ani bogato zdobionej sukni balowej, ani pierwszej lepszej sukienki koktajlowej.
Strój wieczorowy – co go wyróżnia?
Strój wieczorowy to inaczej strój półformalny. Najczęściej na zaproszeniach pojawia się pod nazwą „black tie” lub „czarna mucha”. Taki dress code stosowany jest dla naprawdę wystawnych przyjęć, organizowanych w porze wieczornej (po godzinie 18:00, a nawet po 20:00). Jeśli impreza rozpoczyna się popołudniu oraz/lub nie ma rzeczywiście uroczystego charakteru, nie wypada prosić gości o przybycie w strojach wieczorowych.
Długie sukienki wieczorowe a strój wieczorowy
Długie sukienki wieczorowe są najbezpieczniejszą bazą dla wieczorowych stylizacji. Tym, co odróżnia je od kreacji balowych, jest prosty, klasyczny, niezbyt rozkloszowany fason. Jeśli na przyjęciu obowiązuje strój wieczorowy, to nie ubieramy rozłożystej, „księżniczkowej” sukni, w której ledwo mieścimy się w drzwiach. Suknia może w subtelny sposób eksponować dekolt, odsłaniać ramiona i plecy. Coraz częściej w sukniach wieczorowych spotykane są rozcięcia, czasem sięgające praktycznie samego biodra. Zdecydować możesz się na dowolny kolor długiej sukienki, w tym na biel i czerń. Wyjątek stanowi wieczorna uroczystość weselna, na którą goście nie powinni ubierać się na biało. Biel jest kolorem zarezerwowanym tego dnia wyłącznie dla panny młodej. Twoja sukienka nie musi być gładka. Możesz pozwolić sobie na subtelny print.
Czy każda elegancka, długa sukienka spełnia kryteria stroju wieczorowego?
Oczywiście nie. Czasem granica między wieczorowym a wizytowym charakterem outfitu jest bardzo cienka. Dlatego szukając kreacji stricte wieczorowej, postaw przede wszystkim na jej jakość oraz perfekcyjne dopasowanie do sylwetki. Suknia wieczorowa powinna wyglądać, jakby została uszyta na miarę – nawet, gdy decydujesz się na wyrób gotowy. Bardzo ważny jest dobór właściwego rozmiaru. Sukienka nie może ani wpijać się w ciało, ani wisieć. Z kolei materiały, z których uszyto suknię, powinny być uznawane za szlachetne i niezwykle cenne. Zobacz, jak wykonane są długie sukienki wieczorowe DAMA Couture. Polska marka w swoich projektach wykorzystuje m.in.:
- kreszowany szyfon ze srebrną nicią,
- szyfon dwutonowy,
- różne rodzaje tiulu,
- aplikacje koronkowe,
- miękką w dotyku tkaninę marchiano.
Dress code ważnych wydarzeń coraz mniej rygorystyczny
Wymogi wobec strojów wieczorowych w ostatnich latach ewidentnie złagodniały, czego najlepszym przykładem są awangardowe stylizacje gwiazd młodego pokolenia na czerwonych dywanach. Dozwolone są nie tylko długie, eleganckie suknie, ale również krótsze sukienki. Zresztą rozcięcia do samego biodra, asymetryczne fasony czy przeźroczystości utrudniają zamknięcie danego modelu w konkretnej długości. Do wyboru pozostają także damskie garnitury czy klasyczne kostiumy. Szczególnie panie posiadają szerokie pole do popisu w zakresie komponowania outfitu na wieczorne uroczystości. Co ciekawe, im więcej swobody i wolności posiadamy, tym trudniej jest nam ubrać się modnie i stosownie do okazji.