77. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny

  • 28.11.2019, 10:24 (aktualizacja 28.11.2019, 10:33)
  • Anna Niderla-Kudach
77. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny
77 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku, Niemcy rozpoczęli na Zamojszczyźnie zakrojoną na szeroką skalę akcję wysiedleńczą.

W Zamościu uczczono wczoraj (27.11) rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zwłaszcza my zamościanie powinniśmy pamiętać – podkreśliła Małgorzata Bzówka zastępca prezydenta Zamościa.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Łącznie od listopada 1942 r. do sierpnia 1943 r. niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób. Wśród wypędzonych było ponad 30 tys. dzieci. O ich losie mówi i pisze dr Beata Kozaczyńska. Jej praca została doceniona. Została uroczyście odznaczona medalem „Zasłużony dla Zamościa”.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nad losem dzieci Zamojszczyzny mogła pochylić się zamojska młodzież.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Niemcy wysiedlali miejscową ludność do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, gdzie następowała selekcja. Silne, młode i zdrowe osoby trafiały na roboty do Niemiec, pozostałych mieszkańców przewożono do obozów zagłady w Oświęcimiu czy na Majdanek. Tysiące Dzieci Zamojszczyzny okupanci przewieźli do ośrodków zniemczenia zlokalizowanych w Łodzi lub w samej Rzeszy.

Anna Niderla-Kudach

Zdjęcia (21)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe