Klaps to nie jest dobre rozwiązanie

  • 02.12.2019, 07:42
  • Katarzyna Muszyńska
Klaps to nie jest dobre rozwiązanie pixabay
„Klaps to nie rozwiązanie” - przypominają przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu w ramach kampanii informacyjnej przeciwdziałającej przemocy wobec dzieci.

Kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej mieszkańców Zamościa o metodach wychowawczych i skutkach stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Przysłowiowy klaps często jest bagatelizowanym zachowaniem, tymczasem może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka - mówi psycholog w Centrum Interwencji Kryzysowej w Zamościu, Marta Główka.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zauważyliśmy, że w społeczeństwie pokutuje jeszcze stereotyp, że klaps to nic wielkiego, że to jedna z metod wychowawczych. To nieprawda. Klaps to też przemoc - mówi Szymon Zygmunt, psycholog w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Zamościu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dawny, staropolski model, kiedy się mówiło, że „lepsze bite niż proszone”, dawno minął - mówi Stanisław Michnowicz, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zapytaliśmy także mieszkańców Zamościa co myślą o karaniu dzieci klapsem.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas rozmowy odwoływanie się do konkretów, pokazywanie tego jak dziecko ma się zachowywać, a nie tego, jak dziecko ma się nie zachowywać ma zasadnicze znaczenie, ponieważ nawet te komunikaty na zasadzie zaprzeczania: „nie rób tego”, „nie idź tam” dla dziecka nie są komunikatami czytelnymi. O wiele lepiej dziecko będzie rozumiało, jeżeli rodzic powie jak rodzic chce, żeby to dziecko się zachowywało. Jest wiele sposobów do tego, żeby móc pracować z dzieckiem, móc wychowywać dziecko bez przysłowiowego klapsa. Czasami wystarczy po prostu sięgnąć po jakieś informacje na ten temat - zaznacza Szymon Zygmunt. Emocje mamy wszyscy. I te emocje każdego z nas, zarówno dziecko, jak i dorosłego, czasami zalewają - mówi Marta Główka.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Emocja mamy wszyscy, a naszym dzieciom powinniśmy pokazać, że nie sugerujemy się emocjami, że trzeba się zatrzymać, trzeba się uspokoić. Dziecko też musi zobaczyć, że siła fizyczna to nie jest wyznacznik naszego zachowania i naszego działania.

Katarzyna Muszyńska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe