Jak przycinać psie pazury i jak pielęgnować uszy?

  • 20.01.2023, 15:08 (aktualizacja 20.01.2023, 15:27)
  • Małgorzata Zaręba
Jak przycinać psie pazury i jak pielęgnować uszy?
Odpowiednia pielęgnacja psa jest bardzo istotna dla jego ogólnej kondycji i zdrowia. Główne zadania właścicieli czworonogów to zapewnienie im dobrze zbilansowanej diety oraz pielęgnacja sierści i uszu oraz przycinanie pazurów.

Psie pazury, podobnie jak paznokcie człowieka ciągle rosną. Część psiaków, zwłaszcza tych, które spędzają dużo czasu na dworze samodzielnie ścierają sobie pazury. Naturalnym pilnikiem jest podłoże, po którym chodzą psiaki typu: asfalt, chodnik, czy betonowe płyty. Jeśli jednak pies mieszka w domu i wychodzi na spacery na zewnątrz, gdzie głównie biega po trawie, może się okazać, że nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z długością pazurów. Wewnątrz pazura znajduje się łożysko oraz macierz. Przecięcie macierzy może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów, a to może skutkować pojawieniem się intensywnego krwawienia i bólu łapy psa. Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt przyznała, że większość czworonogów nie lubi czesania czy obcinania pazurów dlatego taki zabieg najlepiej wykonać u lekarze specjalisty.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Niektóre psy mają ostrogi, zwane wilczymi pazurami. Czy pełnią one jakąś funkcję?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Zdaniem Anny Smyk wilcze pazury najlepiej usunąć. Zabieg ten należy wykonać, gdy pies jest szczeniakiem.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Obowiązkiem każdego opiekuna jest również pielęgnacja psiego przewodu słuchowego. Uszy są dla psa jednym z najważniejszych organów ponieważ są głównym źródłem dźwięku. Ile razy w tygodniu należy czyścić uszy i w jaki sposób?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Na problemy z uszami narażone są przede wszystkim rasy długouche, jak również psy długowłose. Jeśli pies się drapie po uszach najlepiej wybrać się na wizytę do weterynarza.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Niektóre rasy psów skłonne są do nabywania alergii. Jednak schorzenia uszne często mają podłoże, bakteryjne, grzybicze lub pasożytnicze. Czym się objawiają tego typu przypadłości?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Jako właściciele psów pamiętajmy, że o naszych czworonożnych przyjaciół powinniśmy dbać przez cały rok. Jeśli u naszego czworonoga pojawiają się niepokojące nas objawy najlepiej skorzystać z fachowej porady weterynarza.

Na więcej pytań dotyczących pielęgnacji psów odpowiedzi  usłyszą Państwo na naszej stronie internetowej w zakładce: AUDYCJE/ PORADNIK RADIOWY/ PORADNIK WETERYNARYJNY.

Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe