Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

77 rocznica odbicia Zakładu Karnego w Zamościu

W piątek (12.05) przed tablicą pamiątkową umieszczoną na murach jednostki penitencjarnej Zakładu Karnego w Zamościu upamiętniono bohaterów, którzy sprzeciwili się komunistycznej niewoli.
77 rocznica odbicia Zakładu Karnego w Zamościu

8 maja1946 roku oddział AK-WIN pod dowództwem por. Romana Szczura ps. „Urszula”, wdarł się na teren więzienia i uwolnił 301 przetrzymywanych przez UB i NKWD więźniów politycznych. Oddając hołd bohaterom tej brawurowej akcji sprzed 77 lat przed tablicą pamiątkową wiązanki kwiatów złożyli: Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski, zastępca Dyrektora OISW w Lublinie ppłk Piotr Burak oraz dyrekcja Zakładu Karnego w Zamościu, płk Jacek Zwierzchowski, mjr Andrzej Zawiślak i kpt. Piotr Grabczak. O tym historycznym wydarzeniu przypomniał zastępca Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie ppłk Piotr Burak.

POSŁUCHAJ

O znaczeniu 77 rocznicy odbicia Zakładu Karnego w Zamościu powiedział Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.
POSŁUCHAJ

Pamiętna data 8 maja 1946 roku ma duże znaczenie dla Polski.
POSŁUCHAJ

Wiceminister Sprawiedliwości podkreślił, że w wydarzenia antykomunistycznego podziemia w powojennej Polsce wpisali się także funkcjonariusze Zakładu Karnego.
POSŁUCHAJ

Za obecność w ważnym dla społeczeństwa wydarzeniu podziękował dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu, płk Jacek Zwierzchowski.
POSŁUCHAJ

Tablica upamiętniająca bohaterów znajduje się na ścianie budynku Zakładu Karnego w Zamościu przy ul. Stefana Okrzei 14. Jej uroczyste odsłonięcie nastąpiło 27 września 2010 roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”