Festiwal „Śladami Singera”

  • 01.08.2016, 12:08 (aktualizacja 01.08.2016, 17:19)
  • Joanna Ferens
Festiwal „Śladami Singera”
Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” już po raz szósty organizuje artystyczno-edukacyjną podróż znaną pod nazwą Festiwal „Śladami Singera”. Międzynarodowa 20-osobowa grupa artystów odwiedza miasta i miasteczka Lubelszczyzny, o których pisał noblista - autor m.in. „Sztukmistrza z Lublina”.

Spotkania, spacery, projekcje i prezentacje, a także warsztaty i widowiska przywołują postaci literackich bohaterów Singera, a wraz z nim zapomniany świat przedwojennego sztetla.

Tak było i w ubiegły weekend w Biłgoraju, gdzie Festiwal Singera w ciągu dwóch dni zrealizował mnóstwo wyjątkowych i unikalnych atrakcji, skierowanych do mieszkańców miasta. Można było pójść na wspólny spacer „Śladami dziedzictwa” i na podstawie archiwalnych zdjęć zobaczyć jak dziś wygląda przestrzeń i architektura miasta i co odczytać można z istniejących zabytków. Ponadto wysłuchano fragmentów opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, który wiele lat w Biłgoraju mieszkał. Odbyło się również kino festiwalowe czyli projekcja krótkich filmów dokumentalnych prezentujących typowe przedwojenne miasteczka, połączona z prezentacją kolekcji archiwalnych fotografii.

Otwarta została także instalacja artystyczna NOMADYCZNE ARCHIWUM SZTETLA, która jest mobilnym, lustrzanym archiwum, wędrowną biblioteką, zawierającą dawne fotografie i opowieści o mieście. Archiwum jest dziełem, a także częścią doktoratu artystki i architekta, Natalii Romik, która w rozmowie z Joanną Ferens wyjaśniła, czym jest tego typu instalacja:

loadingŁaduję odtwarzacz...


Instalacja to efekt wielu lat badań i poszukiwań materiałów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W niedzielę, w ramach Festiwalu Singera odbyły się różnorodne warsztaty m.in. beat box, perkusja, żonglerka, teatralne, akrobatyczne, rap, wokalno-rytmiczne, cyrkowe i gimnastyczne. Na zakończenie festiwalu pokazano widowisko artystyczne ARTYŚCI DLA SINGERA z muzyką na żywo z elementami wszystkich talentów, które pojawiły się na warsztatach, teatrem ognia i  happeningiem „Ulica Singera”.

 

Joanna Ferens

Zdjęcia (6)

Podziel się:Pozostałe