Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

Historia lasów tomaszowskich. Rozstrzygnięcie konkursu

Zgodnie z zapowiedzią 18 grudnia jest dniem rozstrzygnięcia konkursu „Historia lasów tomaszowskich”, który został ogłoszony po emisji audycji „Leśne Radio”.
Historia lasów tomaszowskich. Rozstrzygnięcie konkursu
bunkier Linii Mołotowa w Krągłym Goraju

Autor: Fot. Małgorzata Godzisz

Były 3 zadania konkursowe i 3 zwycięskie zestawy dla naszych słuchaczy.
Oto one:
 
1) Wymień przynajmniej 3 miejsca historyczne związane z lasami tomaszowskimi.
 
Odpowiedź brzmi:
 
-Obóz zagłady w Bełzcu,
- bunkry linii Mołotowa pod Krągłym Gorajem,
- bitwa pod Komarowem z 1920r.,
- nieistniejąca gajówka w miejscowości Zawadki, związana z Marszałkeim Piłsudskim i jego wyprawą z tego miejsca do granicy,
- Szkoła w miejscowości Zielone, która służyła jako szpital dla wojska w 1939roku, obok cmentarz poległych- postawiono pomnik.
- Zielone jako miejsce odnalezienia sztandaru 73 Pułku Piechoty z Katowic
- Sztab Armii ulokowany dn. 18.09.1939r. w miejscowości Zielone- miejsce upamiętnione tablicą.
 
2) Gdzie znajduje się Krągły Goraj i co go charakteryzuje?
 
Krągły Goraj, znajduje się w gminie Lubycza Królewska, w pobliżu wsi Huta Lubycka, jest najwyższym wzniesieniem w woj. lubelskim - ma wysokość ponad 388m n.p.m. Od północej i zachodniej strony można dostrzec schrony linii Mołotowa.
 
3) Kim byli Herulowie i gdzie przebywali na terenie powiatu tomaszowskiego?
 
- Herulowie, to lud germański, którego ślady odkryli w 2002 roku archeolodzy z UMCS w miejscowości Ulów.
 
Dokładne mapy Nadleśnictwa pozwoliłyby na poznawanie tych okolic z jeszcze większą ciekawością.
 
Do wygrania były 3 zestawy książek historycznych ufundowanych przez Nadleśnictwo Tomaszów i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie:
- "Księga rodów leśnych" Emiliana Szczerbickiego
 
- "Kolej leśna. Lipa - Biłgoraj 1941-1983" Zbigniewa Tucholskiego i Macieja Kucharskiego
 
- "Historia Nadleśnictwa Tomaszów" Leszka Zugaja.
Dodatkowo mapy Nadleśnictwa Tomaszów, a także leśne gadżety.
 
Zwycięzcami konkursu „Historia lasów tomaszowskich” zostali trzej panowie:
 
1) Paweł Sokalski,
2) Łukasz Maryńczak,
3) Konrad Ścirka.
 
Gratulujemy! Po odbiór nagród należy zgłosić się do Biura Promocji i Reklamy Katolickiego Radia Zamość, od poniedziałku do piątku od 8 do 16. Wszystkim Państwu dziękuję za udział w konkursie! Po świętach będą następne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji