Poniedziałek, 21.01.2019

Bp Wyszyński znów w Skierbieszowie

  • 15.05.2018, 11:07 (aktualizacja 15.05.2018 11:12)
  • Joanna Mazurek
Bp Wyszyński znów w Skierbieszowie
Będzie uroczyste powitanie, przejazd bryczką w asyście banderii i oczywiście aktorzy-amatorzy w rolach historycznych postaci – wszystko po to, aby odtworzyć atmosferę wydarzenia sprzed 70 lat.

W ten niebanalny sposób parafia w Skierbieszowie chce upamiętnić rocznicę wizytacji kanonicznej którą w 1948 r. przeprowadził ówczesny biskup lubelski Stefan Wyszyński. Uroczystość zaplanowana jest na 20 maja a odbędzie się w szczególnym miejscu: w kapliczce poświęconej Słudze Bożemu w Marcinówce. Tego dnia o godzinie 11.30 z parkingu przy kościele w Skierbieszowie wyruszy tam grupa piesza, a o 15.00 banderia. Od 15.30 do wspólnego śpiewania pieśni maryjnych będzie zachęcał uczestników chór Kalina z Kalinówki, a o godz. 16.00 odbędzie się pierwsza część przedstawienia prezentującego wizytację parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierbieszowie przez ordynariusza lubelskiego bp. Stefana Wyszyńskiego. Potrwa ono około 20 min., a po zakończeniu sprawowana będzie Msza św. w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Po Eucharystii będzie można obejrzeć drugą część przedstawienia, zaś na zakończenie organizatorzy zaproszą wszystkich uczestników na wspólne ognisko i poczęstunek.

Jadwiga Wójcik, która koordynuje grupę teatralną działającą przy parafii oraz jest autorką książki o najnowszych dziejach Skierbieszowa podkreśla, że pierwsza po wojnie wizytacja kanoniczna była dla skierbieszowian doniosłym wydarzeniem.

Jadwiga Wójcik tłumaczy, że wizytując jako ordynariusz lubelski parafię w Skierbieszowie bp Stefan Wyszyński wielokrotnie nawiązywał do wydarzeń wojennych.

Bp Wyszyński bardzo dobrze rozumiał tych ludzi, ponieważ działania wojenne zbliżyły go do ziemi skierbieszowskiej – zwraca uwagę Jadwiga Wójcik.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej Katolickiego Radia Zamość, a już wkrótce w zakładce „Najnowsze audycje” oraz na naszej antenie będą państwo mogli posłuchać rozmowy Jadwigą Wójcik, jedną z organizatorek wydarzenia.

Joanna Mazurek
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe