Sobota, 24.08.2019

Metody malowania pisanek

  • 17.04.2019, 12:54
  • Katarzyna Muszyńska
Metody malowania pisanek
Jedną z najpopularniejszych tradycji wielkanocnych jest przygotowanie pisanek, czy kraszanek.

Jajka malowano od stuleci. Dawniej stosowano do tego różnego rodzaju naturalne barwniki – powiedział Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

To był jeden ze sposobów kraszenia jajek. W tak przygotowanych jajach ostrym narzędziem lub igłą wydrapywano różne wzory. Druga metoda związana jest wylewaniem ciepłego wosku.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Skąd wzięło się malowanie jajek? Najstarsze odnalezione ubarwione jajka pochodzą z Mezopotamii. Z X w. pochodzi pewna grecka legenda. Św. Magdalena po zobaczeniu pustego grobu udała się do domu, a tam zobaczyła czerwone jajka. Zabrała je ze sobą i opowiadając apostołom o zmartwychwstaniu Jezusa, rozdawała te jajka.
Natomiast inna legenda mówiła o tym, że Żydówki malowały różne sceny na jajkach, by odciągnąć mężczyzn od kamieniowania Chrystusa. Z kolei jeszcze jedna wskazywała na zamianę kamieni w pisanki. Tak Bóg zmniejszał cierpienie swego Syna.

Katarzyna Muszyńska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe