Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OLEJARSKA DYCHA

Ożywili pamięć o Brzozowie-Zdroju

Ponad rok trwały prace Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju nad odtworzeniem historii istniejącego tu przed laty uzdrowiska i utworzeniem ścieżki dydaktyczno-historycznej szlakiem zdrojowych budynków, położonych na terenie lasów Nadleśnictwa Brzozów.
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Ożywili pamięć o Brzozowie-Zdroju

Autor: Edward Marszałek

Uroczyste otwarcie ścieżki miało miejsce w piątek 15 października.

- Z wielkim szacunkiem patrzę na pasjonatów, którzy wydobywają na światło dzienne historie ukryte w lesie, a do takich bardzo ciekawych należą dzieje nieistniejącego już uzdrowiska, którego obiekty skrywał do niedawna las – zaznacza Paweł Biernacki, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów. – Współpraca z tymi społecznikami to prawdziwa przyjemność.

 

W latach 1925-1939 działały pod Brzozowem zakłady uzdrowiskowe. Pierwszy z nich to Anatolówka - willa biskupia zlokalizowana obok obecnej leśniczówki. Istniała pod nazwą zakład zdrojowy dla duchowieństwa diecezjalnego pw. św. Stanisława Kostki w Brzozowie. Natomiast dom zdrojowy i obiekty bazujące na leczniczych właściwościach wydobywanej tu solanki żelazistej, jodowo-bromowej, alkalicznej, zlokalizowane były poniżej, obecnie ich teren porośnięty jest lasem. W czasie II wojny światowej, obiekty te zostały zdewastowane, stąd po wojnie działalność uzdrowiskowa zamarła.

- Wykorzystaliśmy dobry moment i chęć współpracy ze strony leśników na odkrywanie tajemnic lasu zdrojowego, to była piękna, nasza wspólna podróż do przeszłości, do takiej „brzozowskiej Atlantydy” - podkreśla Magdalena Korona z Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju – Uroczystość otwarcia ścieżki to finał długich prac poszukiwawczych i realizacji naszych pomysłów. Trasa dydaktyczno-historyczna pozwoli mieszkańcom i odwiedzającym nasze miasto ciekawie spędzać wolny czas.

Efektem poszukiwań i badań prowadzonych w ubiegłym roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym Galicja było odnalezienie przedmiotów, które skrywał las przez wiele lat. To między innymi przedmioty codziennego użytku, elementy narzędzi, części dekoracji, czy wyposażenia obiektów oraz tabliczki identyfikujące poszczególne rodzaje wody przeznaczone dla pacjentów.

Na wejściu na ścieżkę ustawiono wiatę odpoczynkową ozdobioną pracami Arkadiusza Andrejkowa. To sanocki artysta malarz, tworzący deskale, ozdabiający swymi dziełami stare budynki gospodarcze. Trzy obrazy w wiacie namalowane na starych deskach przypominają o ludziach i klimacie tamtych czasów.


 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”