Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

Za nami obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca jest dniem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie miała miejsce zbrodnia dokonana przez komunistyczną bezpiekę na żołnierzach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Za nami obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Także w Zamościu 1 marca br odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, które rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Zwiastowania NMP w Zamościu. Część patriotyczna odbyła się przy budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (obok zamojskiej katedry), gdzie polscy patrioci byli mordowani i męczeni przez komunistyczny aparat represji.

Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość podkreślał, że czas w jakim żyli żołnierze niezłomni poniekąd przypomina obecnie trudną rzeczywistość.

POSŁUCHAJ

"Naszym obowiązkiem jest przekazywanie młodemu pokoleniu kim byli żołnierze wyklęci", mówił por. Andrzej Jaroszyński, wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość.

POSŁUCHAJ

W zamojskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci wzięła udział również Renata Król, córka jednego z żołnierzy wyklętych, działających w grupie Hieronima Dekutowskiego ps."Zapora".

POSŁUCHAJ

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zamościu zostały zorganizowane przez: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Parafia Zwiastowania NMP w Zamościu, Zamojski Batalion Zmechanizowany, Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu, LO Centrum Szkół Mundurowych im. Powstania Zamojskiego w Zamościu oraz Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”