Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Relikwie patrona leśników w kościele "na wodzie"

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, obok parafii Stany jest drugim miejscem w Polsce, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Gwalberta.
Relikwie patrona leśników w kościele "na wodzie"

Autor: Małgorzata Godzisz

Kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu ma relikwie patrona leśników. Kto nim jest? Ani św. Franciszek ani św. Hubert. To św. Jan Gwalbert, który został ogłoszony patronem leśników w 1951 r. przez papieża Piusa XII.

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, obok parafii Stany jest drugim miejscem w Polsce, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Gwalberta. W uroczystościach wprowadzenia relikwii uczestniczyli pracownicy nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, uczniowie Technikum Leśnego w Biłgoraju, a także zaproszeni goście.

Lucjan Bednarz, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec nie krył zadowolenia, że ich patron będzie obecny w sercu Roztocza.

POSŁUCHAJ

Relikwie św. Jana Gwalberta uroczyście wprowadziła Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody w Zwierzyńcu. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński, który podkreślił w kazaniu co potrzebne jest na drodze świętości.
POSŁUCHAJ

W uroczystościach wziął udział ks. Zbigniew Mistak, proboszcz parafii pw. Św. Jana Gwalberta i Św. Tekli w Stanach. Wyjaśnił jak czyn miłosierdzia św. Jana wpłynął na dalsze jego życie.
POSŁUCHAJ

Wśród zaproszonych gości był obecny Jerzy Sądel, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Jego zdaniem, św. Jan Gwalbert jest świętym miłosierdzia.
POSŁUCHAJ

Relikwie św. Jana Gwalberta sprowadził ks. Błażej Górski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Zwierzyniec nie jest miejscem przypadkowym, gdzie środowisko leśników będzie mogło prosić swojego patrona o wstawiennictwo.
POSŁUCHAJ


Już teraz zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia w audycji „Leśne Radio” w sobotę (23 lipca) o godz. 10:15.

Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów „Polesia Czar", reprezentujący Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie. Obecni byli również przedstawiciele ze Stowarzyszenia Zakonu Kawalerów Złotego Jelenia. Wydarzenie zorganizowali: parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski, Urząd Miejski, Roztoczański Park Narodowy i Nadleśnictwo Zwierzyniec. Katolickie Radio Zamość transmitowało na antenie uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Gwalberta.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach