Ugody frankowe - co oferują banki?
Ugody z frankowiczami to pomysł KNF. Jego przewodniczący wezwał polski sektor bankowy pod koniec 2020 roku do włączenia się do programu ugód i w ten sposób do rozwiązania problemu frankowego. To zawezwanie nie spotkało się ze zbytnim zainteresowaniem ze strony banków. W zasadzie tylko jeden bank na to odpowiedział - PKO BP, a to dlatego że był w gronie inicjatorów owego programu.
Co oferuje ten bank? Propozycja PKO jest oparta o wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego. Jest to przewalutowanie kredytu z waluty szwajcarskiej na polskie złotówki. Stała stopa procentowa jest gwarantowana na okres pięciu lat. Tutaj znajdziesz PKO BP ugody z frankowiczami kalkulator, dzięki któremu można obliczyć czy zawarcie ugody jest opłacalne. Kalkulator wymaga podania kilku danych z umowy z bankiem.
Jakby nie liczyć to jednak najkorzystniejszą opcją jest unieważnienie umowy frankowej, co frankowicz może uzyskać tylko na drodze sądowej. W tym celu należy złożyć pozew przeciwko bankowi.
Pozew frankowy - już niedługo istotna zmiana
Frankowiczów czeka także zmiana jeśli chodzi o miejsce składania pozwu przeciwko bankowi. Już całkiem niedługo ma wejść w życie nowelizacja procedury cywilnej. Ona spowoduje, że pozew będzie można złożyć w sądzie, w okręgu w którym mieszka dany frankowicz.
To dobra wiadomość dla frankowiczów, bowiem dotąd najwięcej spraw trafiało do do Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym wydzielono nawet specjalny wydział zajmujący się wyłącznie orzekaniem w sprawach frankowych. Dzięki zmianie przepisów zostanie on mocno odciążony i orzekanie w sprawach frankowiczów mocno przyspieszy.
Rzecznik TSUE za frankowiczami
Na opinię Rzecznika Generalnego czekał nie tylko unijny Trybunał, ale i frankowicze oraz banki. Zdaniem rzecznika nie ma mowy o tym, aby bankom należało się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jeśli w sądzie zapadnie wyrok unieważniający umowę o kredyt frankowy.
To z pewnością zachęci wielu frankowiczów do działania i wejścia na ścieżkę sądową z bankiem. Spodziewana jest w tym roku kolejna i prawdopodobnie największa fala pozwów frankowych. Przypomnijmy, że banki zaczęły pozywać frankowiczów, którzy uzyskali prawomocny wyrok unieważniający umowę, o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Z pewnością teraz po wydanej opinii rzecznika konsumenci poczują się pewniej. Co prawda wyrok Trybunału ma zapaść dopiero w połowie roku albo jesienią, to bardzo rzadko zdarza się tak, że nie jest on zbieżny z opinią Rzecznika Generalnego.