Na polskim rynku można spotkać wiele ofert franczyz z różnymi warunkami na start. To dlatego warto szczegółowo przeanalizować ich warunki stawiane w umowach franczyzowych. Pozwoli to na wybranie takiej sieci franczyzowej, która zapewni spokój finansowy już w pierwszych miesiącach wdrażania w życie ciekawego pomysłu na biznes.
Start franczyzy – co warto wiedzieć o kosztach?
Na start franczyzy trzeba ponieść określone koszty. Zwykle większość wyposażenia i towarów zapewnia franczyzodawca, ale część trzeba zakupić samodzielnie. W kosztach na start mogą się znaleźć także określone opłaty związane ze spełnieniem formalności, np. koncesyjne. Sumarycznie należy się liczyć z kosztem rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych na początek. Warto mieć to na uwadze, zanim podejmie się decyzję o przejściu na samozatrudnienie i realizacji pomysłu na franczyzę.
Oferta franczyzy a szkolenia
Rolą franczyzodawcy jest zapewnienie najlepszych warunków startu sklepu sieciowego, nie tylko pod względem wyposażenia, zatowarowania i spełnienia wymogów formalnych, lecz również wiedzy. Zdobycie umiejętności handlowych i menedżerskich jest możliwe (tylko) po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Powinno ono obejmować teorię, jak i praktykę, ponieważ każda marka stawia na specyficzne wymagania wobec franczyzobiorców. Sieci franczyzowe oferują nieodpłatnie całe pakiety szkoleń, które odbywają się pod kierownictwem doświadczonych trenerów. Zanim wybierze się ofertę franczyzy, warto zwrócić zatem uwagę na to, jakiego rodzaju instruktaż ona zapewnia.
Którą franczyzę warto wybrać? Żabka – dofinansowanie franczyzy do 10 tys. złotych
Jeśli chodzi o dobre warunki na start, wśród działających na polskim rynku franczyz szczególnie wyróżnia się oferta franczyzy Żabka. Z czego to wynika? Oprócz profesjonalnego szkolenia praktycznego, które na start odbywa się przez 11 dni w jednym ze sklepów trenerskich, niskiego wkładu własnego w wysokości około 5 tys. złotych (jest to zatem franczyza do 10 tys.), obejmującego zaledwie zakup kasy fiskalnej i opłatę za koncesję na sprzedaż alkoholi czy też zakup towarów regionalnych (jak pieczywo, warzywa i owoce),. Żabka to doskonały pomysł na franczyzę, ponieważ franczyzodawca pokrywa zryczałtowana opłata za prąd oraz najem lokalu, zapewnia wyposażenie i zatowarowanie placówki na start. Nie trzeba się zatem martwić o wysokie koszty działalności bieżącej (już )na początku, gdy dopiero zdobywa się stałych klientów.