Leczenie alkoholizmu możliwe jest u każdego uzależnionego, bez względu na stopień zaawansowania jego choroby, nasilenie objawów alkoholizmu czy ogólny stan zdrowia. Jednak nie u każdego chorego można wszyć Esperal. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja medyczna, podczas której lekarz weryfikuje istnienie wskazań do rozpoczęcia terapii awersyjnej. Dzięki dokładnemu wywiadowi medycznemu i badaniu podmiotowemu może również wyeliminować ryzyko związane z ewentualnymi przeciwwskazaniami do zaszycia. Tabletka z disulfiramem jest całkowicie bezpieczna i nieodczuwalna wyłącznie dla tych uzależnionych, którzy podczas jej stosowania pilnują zaleceń lekarskich. Pozostają trzeźwi, obawiając się wystąpienia objawów reakcji disulfiramowej. Zabieg wszycia Esperalu sam w sobie nie powstrzymuje chorego przed sięganiem po alkohol. To jego wewnętrzne uczucie awersji sprawia, że rozpoczyna on świadome kontrolowanie własnych, patologicznych dotychczas, zachowań i reakcji.
Kto może stosować lek Esperal (disulfiram) i zaszyć go w organizmie?
Wskazaniem do wykonania zabiegu, podczas którego do wnętrza organizmu pacjenta wszywa się Esperal, jest konieczność przerwania ciągu alkoholowego i chęć utrzymania długotrwałej abstynencji. Wszywkę alkoholową można wszyć wyłącznie u tych pacjentów, którzy wyrażają świadomą i dobrowolną zgodę na wykonanie zabiegu. Leczenie nałogu alkoholowego z wykorzystaniem metod awersyjnych nie może być zatem przymusem. Farmakologiczne metody wspierania leczenia alkoholizmu są najskuteczniejsze wówczas, gdy pacjent z własnej i nieprzymuszonej woli stosuje się do zaleceń lekarskich. Podstawowym z nich jest zaś konieczność zachowania bezwzględnej abstynencji, czyli wstrzemięźliwości od spożywania i stosowania produktów zawierających w swoim składzie etanol.
Implantacja Esperalu możliwa jest u chorych po przerwaniu ciągu alkoholowego. By Esperal był bezpieczny dla organizmu nałogowca, w jego krwiobiegu nie może krążyć nawet śladowa ilość alkoholu. Z tego względu odstawienie substancji odurzającej zaleca się wykonać przynajmniej 24 godziny przed planowanym zaszyciem. Wówczas ustrój alkoholika zyskuje czas na wytrzeźwienie i wydalenie toksyn poalkoholowych z ustroju. Niektórzy pacjenci decydują się na profesjonalne odtrucie alkoholowe w placówkach medycznych. Podczas niego możliwe jest skuteczne i bezpieczne odstawienie alkoholu. Proces ten przebiega bowiem wówczas pod kontrolą i ze wsparciem specjalistów.
Zabieg wszycia Esperalu – przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem, uniemożliwiającym lekarzom przeprowadzenie zabiegu, podczas którego wszywa się Esperal, jest pozostawanie alkoholika pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. Podczas wizyty konsultacyjnej specjaliści badają nałogowca na obecność alkoholu we krwi. Gdy badanie wykaże stan trzeźwości, można przejść do dalszej kwalifikacji go do zabiegu. Zabieg implantacji nie jest możliwy do wykonania również u tych chorych, którzy wykazują cechy nadwrażliwości na składniki leku, zwłaszcza na jego substancję czynną – disulfiram. Wszywki dla osób uzależnionych nie powinno się stosować u osób, u których stwierdzono złożone schorzenia przewlekłe. Mowa tu zwłaszcza o przebytym zawale mięśnia sercowego, niewydolności krążeniowej, zatorowości, nadciśnieniu tętniczym, zapaleniu zarostowym tętnic. Zabieg nie jest wskazany w przypadku zapalenia wielonerwowego i stanu zapalnego nerwu wzrokowego. Co więcej, wszycie Esperalu nie jest zalecane chorym, u których występują zaburzenia neurologiczne i psychiczne, zwłaszcza po epizodach depresyjnych i podejmowanych w przeszłości próbach samobójczych.
Jak działa wszywka alkoholowa (Esperal) – awersyjna metoda wspomagania terapii uzależnienia od alkoholu – gdzie się zaszyć?
Osoby uzależnione, które chcą wszyć Esperal, Rzeszów odsyła do Centrum Medycznego Galmedic. W placówce dostępny jest od ręki oryginalny lek disulfiram, którego dawkę lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta. Specjalista bierze pod uwagę szczególnie stan zdrowia chorego, stopień jego uzależnienia. Istotne są ponadto objawy alkoholizmu i głodu alkoholowego, dotychczas podejmowane działania terapeutyczne i ich przebieg. Osoba uzależniona nie musi zatem na własną rękę kupować leku dostępnego w aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. Zgłaszając się na zabieg w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, nie musi ona ponadto posiadać skierowania na leczenie metodą awersyjną.
https://www.youtube.com/watch?v=e0VASvI6d3o
Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. To organiczny związek chemiczny, którego działanie opiera się na zasadzie blokady. Uniemożliwia on wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. Jest to enzym wątrobowy, który odgrywa istotną rolę w procesie metabolizmu alkoholu etylowego. W związku z tym objawy niepożądane podczas stosowania disulfiramu mogą być odczuwalne wyłącznie przez nietrzeźwych zaszytych alkoholików. Gdy zdecydują się oni na rezygnację z przestrzegania zaleceń lekarskich i podejmą ryzykowną próbę przepicia wszywki alkoholowej, muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia objawów tzw. reakcji disulfiramowej. To zatrucie toksynami poalkoholowymi i szkodliwymi produktami przemiany materii etanolu, do jakiej dochodzi w układzie pokarmowym człowieka. W przypadku gdy pod wpływem działania Esperalu szlak metaboliczny alkoholu w wątrobie zostaje zaburzony, stężenie toksyn niebezpiecznie i nagle wzrasta.
W fizjologicznych warunkach etanol trawi się do postaci szkodliwej (aldehydu octowego). Następnie przekształca się pod wpływem enzymów trawiennych w kwas octowy, czyli substancję obojętną dla organizmu człowieka. Połączenie leku z alkoholem powoduje wzrost stężenia aldehydu octowego, który bezpośrednio wywołuje objawy zatrucia.
Picie alkoholu a skutki uboczne implantacji wszywki alkoholowej
Reakcja disulfiramowa występuje wyłącznie po spożyciu napojów alkoholowych lub użyciu produktów zawierających w swoim składzie etanol. Jej pierwsze objawy odczuwalne są dla alkoholika już kilkadziesiąt minut po kontakcie leku z alkoholem. Do podstawowych z nich należą przede wszystkim: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, tachykardia, bezsenność, zaburzenia psychiczne, włącznie z omamami i urojeniami. W zaawansowanej fazie rozwoju zatrucia aldehydem octowym nałogowiec może odczuwać nagłe wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi, utracić przytomność, co w konsekwencji może stanowić dla niego bezpośrednie zagrożenie.
Oryginalny Esperal nie powoduje w organizmie trzeźwego człowieka żadnych powikłań ani skutków ubocznych. Reakcja disulfiramowa stanowi bowiem fizjologiczną odpowiedź organizmu na niesubordynację pacjenta i jego niestosowanie się do zaleceń lekarskich. Nie zalicza się jej zatem do grona działań lub objawów niepożądanych. Niektórzy chorzy tuż po zabiegu wszywania Esperalu zwracają uwagę specjalistów na subiektywne odczucie bólu, suchości w ustach, metalicznego posmaku w ustach, ogólnego osłabienia. To reakcje ustroju na wykonanie zabiegu, zastosowanie znieczulenie miejscowe i przerwanie ciągłości tkanek skórnych podczas zaszycia. Są przemijające i zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia chorego.
Jeżeli ból się przedłuża lub nie ustępuje po lekach przeciwbólowych, nasila się swędzenie i pieczenie w okolicach rany, ona sama krwawi lub pacjent zauważa wysięk, konieczna staje się konsultacja specjalistyczna. U niektórych chorych może bowiem dojść do niepożądanego otorbienia wszywki. Ogranicza to jej skuteczność i możliwość stopniowego uwalniania się do organizmu zaszytego nałogowca. W przypadku stwierdzenia komplikacji konieczne może okazać się wykonanie powtórnej operacji.
Jak wszywa się Esperal?
Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu? Odbywa się pod kontrolą lekarza i wymaga zgody pacjenta. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu chorego jest całkowicie bezbolesny i komfortowy. Specjalista oczyszcza i dezynfekuje skórę chorego, która znajduje się w okolicy jego pośladka. Wszywkę (Esperal) umieszcza się wewnątrz ustroju nałogowca, docierając do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego za pomocą skalpela. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze chorego, które prowadzi w głąb ciała. W obszarze podpowięziowym wypreparowuje następnie kieszonkę, w której wnętrzu umieszcza wyliczoną wcześniej dawkę leku. Powstałą w wyniku cięcia skalpelem ranę zaszywa się, używając nici chirurgicznych. Chirurg zabezpiecza ranę i szwy jałowym opatrunkiem, a pacjent może opuścić placówkę medyczną w dniu wykonania zabiegu. Zaszycie wszywki alkoholowej jest procedurą mało inwazyjną, której wykonanie nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Niemal od razu może on zatem powrócić do swoich obowiązków zawodowych i osobistych. Zabieg podskórnego wszycia leku trwa zwykle 15-20 minut.
Rekonwalescencję po zaszyciu Esperalu w organizmie alkoholik spędza w warunkach domowych. Od chirurga otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące sposobu postępowania podczas stosowania terapii Esperalem. Dbając o skuteczność tej metody leczenia alkoholizmu, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że lek Esperal to środek, którego zabrania się łączyć z etanolem. Czas jego stopniowego uwalniania się do ustroju zaszytego człowieka wynosi od 8 do 12 miesięcy, czasami działa dłużej. To najczęściej czas trwałej abstynencji alkoholowej, podczas której nałogowcy decydują się skorzystać z innych metod leczenia alkoholizmu, głównie psychoterapii. Wcześniejsze usunięcie implantu wymaga interwencji chirurgicznej. Zabieg można powtarzać wielokrotnie w ciągu życia alkoholika, dbając jednak o zachowanie odpowiedniej długości przerw pomiędzy kolejnymi operacjami (co najmniej 8 miesięcy).