Coraz więcej osób z zagmatwanymi życiorysami poszukuje pomocy w wielu sprawach, mniej lub bardziej delikatnych. Po kilkuletnich bezowocnych poszukiwaniach przez policję osoby zaginionej, bliscy zazwyczaj zwracają się o pomoc właśnie do agencji czy prywatnych detektywów. Podobnie dzieje się, kiedy podejrzewamy naszych bliskich o zdradę – usługi detektywistyczne Warszawa to strzał w dziesiątkę.
Czym różni się agencja od prywatnego detektywa?
Agencja detektywistyczna a prywatny detektyw to podmioty, które nieco się od siebie różnią. Prywatny detektyw wykonuje swoją pracę w sposób bardzo dyskretny. Działa bardzo ostrożnie, stara się być niezauważonym, śledzi skutecznie osoby, którymi interesuje się klient. Obserwuje sytuację na tyle skutecznie, by pomóc klientowi rozwiązać trapiący go problem. Jednak agencje detektywistycznie działają na bardzo podobnych zasadach. Różnica jest jednak taka, iż detektyw działa sam, na własną rękę, z kolei agencja zazwyczaj zatrudnia licencjonowanego detektywa, który ma pełne prawo do rozwiązywania różnych spraw, a przy okazji specjalizuje się w wielu różnorodnych dziedzinach. Agencje często posługują się umiejętnościami takich osób, jak informatycy, prawnicy, ekonomiści czy psycholodzy. Niejednokrotnie zdarza się, że w bardzo trudnych sytuacjach agencje nawet ze sobą współpracują.
Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem agencji?
Wybór konkretnej agencji detektywistycznej nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, że obecnie mamy ich na rynku bardzo dużo. Wszystko zależy od tego, jakie usługi detektywistyczne najbardziej nas interesują i czego oczekujemy po współpracy z agencją czy prywatnym detektywem. Warto zdecydować się na licencjonowanego detektywa, gdyż jest to zawód regulowany ustawą z dnia 6 lipca 2001 roku. To w tym dokumencie ustalone są wszystkie obowiązki i prawa wykonywania zawodu detektywa.
Pierwsze spotkanie z prywatnym detektywem czy z przedstawicielem agencji powinno być kluczowe. Przede wszystkim warto zweryfikować posiadanie licencji, która jest bardzo ważna – pokazuje, że detektyw posiada przyzwolenie od komendanta wojewódzkiej policji. Ponadto, istotne jest także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.