Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Przekazanie zestawu FlyEye dla Lubelskiej Brygady OT

FlyEye dla Lubelskiej Brygady OTW środę, 19 grudnia 2018 r. odbyło się przekazanie zestawu FlyEye dla Lubelskiej Brygady OT.
Przekazanie zestawu FlyEye dla Lubelskiej Brygady OT

Urządzenie to jest niezastąpionym wsparciem, m.in. w akcjach rozpoznawczych i poszukiwawczych. Jeden tego typu statek w akcjach poszukiwawczych może zastąpić nawet tysiąc żołnierzy.

 

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza w kraju brygada OT otrzymała na wyposażenie zestaw typu FlyEye, składający się z czterech bezzałogowych statków powietrzny bliskiego zasięgu. Urządzenia będą wykorzystywane, m.in. w akcjach rozpoznawczych i poszukiwawczych. Część żołnierzy OT już odbyło specjalistyczne kursy operatorów tych urządzeń. Dodatkowo w przyszłym roku planowane są kolejne szkolenia w tym zakresie.

 

BSP FlyEye

FlyEye to bezzałogowy statek powietrzny bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. System ten może być wykorzystany zarówno w zakresie prowadzenia operacji wojsk własnych, jak również w akcjach poszukiwawczych.

Jest to modułowy system, który osiąga gotowość do startu w czasie krótszym niż 10 minut. FlyEye jest standardowo wyposażony w głowicę umieszczoną pod kadłubem. Dwie kamery w głowicy (kamera światła dziennego oraz termowizyjna) pozwalają na przełączanie zobrazowań wideo.

FlyEye posiada możliwość integracji z lekkim uzbrojeniem precyzyjnym. W zależności od zastosowania FlyEye może być również zintegrowany z innymi głowicami obserwacyjnymi. Producentem urządzenia jest polska firma WB Electronics SA.

 

Terytorialsi w akcjach poszukiwawczych

Pomoc miejscowej ludności, a także wparcie lokalnych służb, np. policji wpisane są w misję WOT. W ostatnim czasie żołnierze obrony terytorialnej dwukrotnie brali udział w akcjach poszukiwawczych. Przypomnijmy, w połowie listopada br. 100 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT uczestniczyło w poszukiwaniach zaginionego nastolatka, a na początku grudnia br., w akcję poszukiwawczą 80-letniego mężczyzny na Podlasiu zaangażowało się 70 Terytorialsów z 1 Podlaskiej Brygady OT.

Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych mają wśród swoich zadań również udział w akcjach poszukiwawczych. Są one wpisane do spektrum zadań WOT w ramach znowelizowanej ustawy o powszechnym obowiązku obrony.

Wniosek o użycie WOT-u w takich akcjach jak np. pomoc przy poszukiwaniu zaginionych osób składa do dowódcy brygady komendant miejscowej policji. Zastosowanie tego typu procedury jest możliwe dzięki prerogatywie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która wojskom obrony terytorialnej, jako jedynemu rodzajowi sił zbrojnych, zezwala na udział w akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego. W przypadku udziału wojska w większych operacjach, gdy konieczne jest ogłoszenie tzw. sytuacji kryzysowej, o pomoc żołnierzy wnioskuje do MON-u wojewoda.

 

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 3100 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.

 

 

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

tel. 261 182 811

tel. kom. 725 880 174

email: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole