Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Podsumowanie 2018 roku w Lubelskiej Brygadzie OT

Dobiega końca drugi rok funkcjonowania 2 Lubelskiej Brygady OT.
Podsumowanie 2018 roku w Lubelskiej Brygadzie OT

Autor: fot. nadesłane

Mijający rok 2018 obfitował w przysięgi, szkolenia i nowe przedsięwzięcia.

 

W 2018 roku na Lubelszczyźnie przysięgę wojskową złożyło ponad 1100 żołnierzy – ochotników terytorialnej służby wojskowej. Obecnie służbę w lubelskiej brygadzie pełni ponad 3100 żołnierzy. „To był bardzo intensywny, ale i owocny rok dla naszej brygady. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tempem formowania pododdziałów. Śmiało możemy powiedzieć, że główne zadania na ten rok zostały zrealizowane, co nas cieszy i motywuje do jeszcze cięższej pracy w przyszłym roku”. – powiedział płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2LBOT.

 

Przypomnijmy, główne zadania zrealizowane w tym roku w lubelskiej brygadzie to zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym ostatnim obszarze 2 LBOT od września 2018 r. została włączona do krajowego sytemu zarządzania kryzysowego. Wyrazem gotowości Terytorialsów do wspierania lokalnych społeczności na wypadek zagrożeń niemilitarnych była seria spotkań i warsztatów pod hasłem „Parasol”, zorganizowanych dla przedstawicieli samorządów lokalnych w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Dęblinie i Białej

Podlaskiej.

 

W sumie w 2018 roku w lubelskiej brygadzie odbyło się jedenaście przysiąg wojskowych, które były ukoronowaniem szkoleń podstawowych tzw. „szesnastek”. Dodatkowo miało miejsce pięć szkoleń wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy. Zrealizowano również pięć tur szkolenia poligonowego, na których w sumie ćwiczyło ponad 1800 Terytorialsów. Część żołnierzy wcielonych do brygady w ubiegłym roku rozpoczęła szkolenie specjalisty, doskonaląc swoje umiejętności w jednej z sześciu specjalizacji w ramach „wspaniałej dwunastki”. Ponadto lubelscy Terytorialsi szkolili się, m.in. w zakresie ratownictwa wodnego oraz brali udział we wspólnych ćwiczeniach z innymi służbami, m.in. strażą pożarną i strażą graniczną. Dużym sprawdzianem dla lubelskiej brygady był udział w ćwiczeniach Anakonda- 18.

 

Bardzo ważnym aspektem działalności 2 LBOT w mijającym roku była współpraca z zagranicznym partnerem – Szwedzką Gwardią Krajową - Hëmvarnet.

Terytorialsi na Lubelszczyźnie to osoby młode, średnia wielu żołnierzy OT wynosi około 30 lat. Blisko 24% stanowią studenci, rośnie również liczba kobiet – obecnie w lubelskiej brygadzie jest ich 15%.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 3100 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.

 

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

 

2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

 

tel. 261 182 811

tel. kom. 725 880 174

email: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole