Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Otwarcie zmodernizowanej wystawy w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie

W miniony piątek, 28 grudnia 2018 roku, odbył się w Muzeum Regionalnym w  Krasnymstawie, wernisaż zrewitalizowanej stałej ekspozycji historycznej poświęconej dziejom Krasnegostawu i jego okolic.
Otwarcie zmodernizowanej wystawy w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie

Wystawa obejmuje sześć stuleci ukazanych w rytmie opowieści, której narratorem jest dolina rzeki Wieprz. Historię snują również same zabytki, grające główną rolę w dawno zapominanej sztuce napisanej przez przodków. Zmodernizowana ekspozycja jest przede wszystkim dynamiczna i ma na celu wprowadzić zwiedzającego w przestrzeń historii, która zaciekawia i intryguje.

Na wystawie można zobaczyć między innymi nieeksponowane jak dotąd stare  fotografie Krasnegostawu oraz wysłuchać treści listów obozowych z okresu II wojny światowej, czytanych przez lektorów. Pomieszczenia w których wystawa jest prezentowana zostały tak przearanżowane, aby oddać dawny miejski klimat oraz uwypuklić elementy istotne dla Krasnegostawu, m.in. cechy miejskie, czy przebieg powstania styczniowego na ziemiach krasnostawskich. Dzięki wyeksponowaniu sprzętów pozostałych po krasnostawskiej aptece rodziny Szcześniewskich, udało się jeszcze głębiej osadzić ekspozycję w lokalnej historii.

 
Wystawa zbudowana została w oparciu o zabytki pokazywane dotychczas w dziale historii oraz w dziale sztuki sakralnej, będące własnością Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie lub depozytami - głównie z parafii p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Nowym prezentowanym eksponatem jest zaś podarowany przez ks. Prałata Henryka Kapicę XVIII-wieczny podręcznik do nauki języka tybetańskiego, wydany w Rzymie, a będący niegdyś własnością jednego z krasnostawskich augustianów.


Wystawa "Dzieje Krasnegostawu i okolic" została zrealizowana w ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego program Wspieranie działań muzealnych [nr zadania 07616/18] oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków przy wsparciu Powiatu Krasnostawskiego i Banku Spółdzielczego w Izbicy. Piątkowy wernisaż był zwieńczeniem niemal rocznej pracy trójki kuratorów - Mateusza Soroki, Mai Toczonej-Wal i Konrada Grocheckiego, którzy pod kierownictwem i przy wsparciu dyrektora muzeum Marka Majewskiego przygotowali niecodzienną ekspozycję łączącą w sobie tradycyjny sposób prezentowania eksponatów z elementami multimediów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole