Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Otwarcie zmodernizowanej wystawy w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie

W miniony piątek, 28 grudnia 2018 roku, odbył się w Muzeum Regionalnym w  Krasnymstawie, wernisaż zrewitalizowanej stałej ekspozycji historycznej poświęconej dziejom Krasnegostawu i jego okolic.
Otwarcie zmodernizowanej wystawy w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie

Wystawa obejmuje sześć stuleci ukazanych w rytmie opowieści, której narratorem jest dolina rzeki Wieprz. Historię snują również same zabytki, grające główną rolę w dawno zapominanej sztuce napisanej przez przodków. Zmodernizowana ekspozycja jest przede wszystkim dynamiczna i ma na celu wprowadzić zwiedzającego w przestrzeń historii, która zaciekawia i intryguje.

Na wystawie można zobaczyć między innymi nieeksponowane jak dotąd stare  fotografie Krasnegostawu oraz wysłuchać treści listów obozowych z okresu II wojny światowej, czytanych przez lektorów. Pomieszczenia w których wystawa jest prezentowana zostały tak przearanżowane, aby oddać dawny miejski klimat oraz uwypuklić elementy istotne dla Krasnegostawu, m.in. cechy miejskie, czy przebieg powstania styczniowego na ziemiach krasnostawskich. Dzięki wyeksponowaniu sprzętów pozostałych po krasnostawskiej aptece rodziny Szcześniewskich, udało się jeszcze głębiej osadzić ekspozycję w lokalnej historii.

 
Wystawa zbudowana została w oparciu o zabytki pokazywane dotychczas w dziale historii oraz w dziale sztuki sakralnej, będące własnością Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie lub depozytami - głównie z parafii p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Nowym prezentowanym eksponatem jest zaś podarowany przez ks. Prałata Henryka Kapicę XVIII-wieczny podręcznik do nauki języka tybetańskiego, wydany w Rzymie, a będący niegdyś własnością jednego z krasnostawskich augustianów.


Wystawa "Dzieje Krasnegostawu i okolic" została zrealizowana w ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego program Wspieranie działań muzealnych [nr zadania 07616/18] oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków przy wsparciu Powiatu Krasnostawskiego i Banku Spółdzielczego w Izbicy. Piątkowy wernisaż był zwieńczeniem niemal rocznej pracy trójki kuratorów - Mateusza Soroki, Mai Toczonej-Wal i Konrada Grocheckiego, którzy pod kierownictwem i przy wsparciu dyrektora muzeum Marka Majewskiego przygotowali niecodzienną ekspozycję łączącą w sobie tradycyjny sposób prezentowania eksponatów z elementami multimediów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III