Ustawa antyprzemocowa weszła w życie

  • 03.12.2020, 07:17
  • Anna Niderla-Kudach
Ustawa antyprzemocowa weszła w życie Pixabay.com
Przepisy ustawy antyprzemocowej weszły w życie 30 listopada.

Uchwalona przez Sejm 30 kwietnia tzw. ustawa antyprzemocowa weszła w życie. Regulacje, które wprowadza były oczekiwane już od wielu lat. Ustawa daje policji skuteczne narzędzia do przeciwdziałania i zwalczania przemocy domowej – mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nakaz opuszczenia wspólnego domostwa będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może okres ten wydłużyć.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany, łącznie z możliwością użycia środków przymusu. Nie pomogą tłumaczenia sprawcy przemocy, że nie ma się dokąd udać.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nowe przepisy znowelizowały m.in. Kodeks postępowania cywilnego, a także ustawę o Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Nieco więcej obowiązków będzie spoczywało na policji, ale wszystko po to, by osoby doświadczające pomocy mogły czuć się bezpiecznie – wyjaśnia Marcin Romanowski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Co więcej, ustawa zakłada także inicjatywę ośrodków pomocowych względem osób pokrzywdzonych przestępstwem.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W Polsce w skali roku około 100 tysięcy osób doświadcza przemocy w rodzinie. 80% ofiar przemocy to kobiety. Dane te dotyczą tylko przypadków odnotowanych przez Policję, nie rejestrowanych przez inne ośrodki przeciwdziałające przemocy rodzinnej.

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe