Zapalenia sadzy przyczyną pożarów

  • 26.01.2021, 10:36 (aktualizacja 26.01.2021, 10:43)
  • Anna Niderla-Kudach
Zapalenia sadzy przyczyną pożarów KM PSP Zamość
Strażacy apelują o regularne czyszczenie przewodów kominowych.

Stale słyszymy o kolejnych pożarach budynków mieszkalnych. Niestety część z nich kończy się tragicznie. O danych z połowy sezonu grzewczego mówi mł. bryg. Andrzej Szozda, oficer prasowy KM PSP w Zamościu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zapalenie się sadzy w kominie polega na zapaleniu się cząstek nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone przez kominiarzy. Strażacy przypominają, że przeglądów należy dokonywać co kilka miesięcy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Warto też pamiętać, że nieszczelne przewody kominowe mogą być przyczyną zatrucia tlenkiem węgla. Prostym sposobem, by uniknąć niebezpieczeństwa jest zamontowanie czujnika tlenku węgla lub czujki pożarowej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Warto przypomnieć, że przewody wentylacyjne należy czyścić, co najmniej raz w roku, spalinowe co najmniej dwa razy w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z pieca kaflowego lub kominka – cztery razy w roku! Czyszczenie przewodów powinna wykonywać osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie. Czynności konserwacyjne i przeglądy powinny być potwierdzone protokołem. Z kolei urządzenia powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa i instrukcje użytkowania.

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe