Zapomnieni sąsiedzi

  • 05.03.2021, 12:55 (aktualizacja 05.03.2021, 13:01)
  • Anna Niderla-Kudach
Zapomnieni sąsiedzi Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Celem projektu jest odnowienie pozbawionych opieki wiejskich cmentarzy Zamojszczyzny.

Na Zamojszczyźnie jest kilkaset zapomnianych, pozbawionych opieki wiejskich cmentarzy, gdzie pośród zarośli niszczeją 150., a nawet 200. letnie zabytkowe nagrobki. To pamiątki po społecznościach prawosławnych, greckokatolickich czy ewangelickich tworzących historię wielu wsi w okolicach Tomaszowa, Hrubieszowa czy Biłgoraja. Towarzystwo dla Natury i Człowieka zachęca lokalne samorządy i organizacje oraz społeczników do współpracy przy projekcie „Zapomniani sąsiedzi”.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Takie stare cmentarze to skarbnica wiedzy o lokalnej historii, ale na początek trzeba je uporządkować. W pierwszej kolejności działaniem objęte zostaną obiekty, dla których znajdą się lokalni „przyjaciele pamięci”.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Krzysztof Gorczyca informuje, jak można włączyć się w projekt „Zapomnieni sąsiedzi”.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Towarzystwo dla Natury i Człowieka od 15 lat prowadzi z udziałem wolontariuszy prace porządkowe i remontuje nagrobki na pozbawionych opieki zabytkowych nekropoliach polsko-ukraińskiego pogranicza. Działania dotyczyły do tej pory ok. 50 cmentarzy w województwie lubelskim oraz na zachodniej Ukrainie.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Anna Niderla-Kudach

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe