Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama VINCCI Polska

Głuszce z Leżajska trafiają do lasów

Tegoroczne lęgi głuszców w ośrodku hodowli tego gatunku w Nadleśnictwie Leżajsk zakończyły się dużym sukcesem; odchowano 67 młodych ptaków, które jeszcze w tym roku trafią na wolność.
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Głuszce z Leżajska trafiają do lasów

Autor: Mariusz Rydzik

Młode głuszce przekazano w minionych tygodniach do wsiedlenia w lasach na terenie nadleśnictw Janów Lubelski i Biłgoraj, gdzie trafiło 30 ptaków. Z kolei 22 lipca 15 osobników wyjechało do Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej. Załadunek ptaków odbywał się późnym wieczorem z zachowaniem zasad bioasekuracji, przewóz zaś w godzinach nocnych.

- Dzisiaj rano głuszce dojechały bezpiecznie do wolier przejściowych, z których po krótkim okresie adaptacji zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego – informuje leśniczy Anna Bukowska, zajmująca się hodowlą tych ptaków.

W ostatnim tygodniu lipca przewidywane jest wsiedlenie 15 głuszców w Nadleśnictwie Ruszów na terenie Borów Dolnośląskich. Łącznie z bieżącym rokiem z leżajskiej hodowli do lasów trafiło już kilkaset ptaków.
Hodowlę głuszców w 1993 roku założyli myśliwi z lokalnych kół łowieckich, a 1994 roku przejęło ją Nadleśnictwo Leżajsk sukcesywnie rozwijając infrastrukturę ośrodka i dodając mu funkcję edukacyjną. W jednym z pomieszczeń, przez tzw. lustro weneckie można oglądać te niezwykle płochliwe ptaki na żywo.

Dostawa 15 głuszców do Nadleśnictwa Głęboki Bród jest realizowana w ramach projektu "Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) in situ i ex situ w Puszczy Augustowskiej" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Funduszu Leśnego.”



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji