Powrót do domu. Akt lokacyjny podpisany przez Jana Zamoyskiego wraca do Zamościa

  • 27.06.2022, 09:39 (aktualizacja 27.06.2022, 09:44)
  • Łukasz Kot
Powrót do domu. Akt lokacyjny podpisany przez Jana Zamoyskiego wraca do… Akademia Zamojska
Przekazanie Aktu lokacyjnego Zamościa do Archiwum Państwowego w Zamościu

Dnia 1 lipca 2022 r. w Sali Consulatus Zamojskiego Ratusza nastąpi uroczyste przekazanie Aktu lokacyjnego Zamościa do Archiwum Państwowego w Zamościu połączone z Ogólnopolską Konferencją Naukową pt. Powrót do domu. Akt lokacyjny Zamościa z 10 IV 1580 r. To szczególne wydarzenie organizowane jest przez Archiwum Państwowe w Zamościu we współpracy z Akademią Zamojską odpowiedzialną za naukową część przedsięwzięcia – Ogólnopolską Konferencję Naukową.

Akt lokacyjny Zamościa wystawiony przez Jana Zamoyskiego dn. 10 IV 1580 r. to najważniejszy z dokumentów w dziejach Miasta Idealnego. Od 2 poł. XIX w. pergamin uchodził za zaginiony. Jego rozpoznanie w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie stanowi sensacyjne odkrycie, a jego powrót po latach do Zamościa zapisze się na wieki w dziejach Hetmańskiego Grodu.

Uroczystość odbędzie się 1 lipca 2022 r. w Sali Consulatus Zamojskiego Ratusza, od godz. 11.00. Patronaty Honorowe nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz Prezydent Miasta Zamość. Patronat medialny: Katolickie Radio Zamość.

Łukasz Kot

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe