Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Długie sukienki wieczorowe – kiedy je zakładamy?

Żeby udzielić rzetelnej odpowiedzi na pytanie, kiedy zakładamy sukienki wieczorowe, trzeba wiedzieć, czym właściwie jest strój wieczorowy. Może się okazać, że sukienka, którą masz w swojej szafie, wcale nie spełnia wymagań wieczorowego outfitu albo przyjęcie, na które się wybierasz, tak naprawdę nie wymaga założenia wieczorowej stylizacji.
  • 28.07.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Długie sukienki wieczorowe – kiedy je zakładamy?

Otrzymujesz zaproszenie na wielką galę, ważną premierę lub inne, uroczyste wydarzenie. Na zaproszeniu widnieje informacja, że podczas przyjęcia obowiązuje strój wieczorowy. Przed Tobą niełatwe zadanie. Modowe faux pas możesz zaliczyć ubierając się zarówno zbyt swobodnie, jak i zbyt strojnie. Nie wolno Ci założyć ani bogato zdobionej sukni balowej, ani pierwszej lepszej sukienki koktajlowej.

Strój wieczorowy – co go wyróżnia?

Strój wieczorowy to inaczej strój półformalny. Najczęściej na zaproszeniach pojawia się pod nazwą „black tie” lub „czarna mucha”. Taki dress code stosowany jest dla naprawdę wystawnych przyjęć, organizowanych w porze wieczornej (po godzinie 18:00, a nawet po 20:00). Jeśli impreza rozpoczyna się popołudniu oraz/lub nie ma rzeczywiście uroczystego charakteru, nie wypada prosić gości o przybycie w strojach wieczorowych.

Długie sukienki wieczorowe a strój wieczorowy

Długie sukienki wieczorowe są najbezpieczniejszą bazą dla wieczorowych stylizacji. Tym, co odróżnia je od kreacji balowych, jest prosty, klasyczny, niezbyt rozkloszowany fason. Jeśli na przyjęciu obowiązuje strój wieczorowy, to nie ubieramy rozłożystej, „księżniczkowej” sukni, w której ledwo mieścimy się w drzwiach. Suknia może w subtelny sposób eksponować dekolt, odsłaniać ramiona i plecy. Coraz częściej w sukniach wieczorowych spotykane są rozcięcia, czasem sięgające praktycznie samego biodra. Zdecydować możesz się na dowolny kolor długiej sukienki, w tym na biel i czerń. Wyjątek stanowi wieczorna uroczystość weselna, na którą goście nie powinni ubierać się na biało. Biel jest kolorem zarezerwowanym tego dnia wyłącznie dla panny młodej. Twoja sukienka nie musi być gładka. Możesz pozwolić sobie na subtelny print.

Czy każda elegancka, długa sukienka spełnia kryteria stroju wieczorowego?

Oczywiście nie. Czasem granica między wieczorowym a wizytowym charakterem outfitu jest bardzo cienka. Dlatego szukając kreacji stricte wieczorowej, postaw przede wszystkim na jej jakość oraz perfekcyjne dopasowanie do sylwetki. Suknia wieczorowa powinna wyglądać, jakby została uszyta na miarę – nawet, gdy decydujesz się na wyrób gotowy. Bardzo ważny jest dobór właściwego rozmiaru. Sukienka nie może ani wpijać się w ciało, ani wisieć. Z kolei materiały, z których uszyto suknię, powinny być uznawane za szlachetne i niezwykle cenne. Zobacz, jak wykonane są długie sukienki wieczorowe DAMA Couture. Polska marka w swoich projektach wykorzystuje m.in.:

  • kreszowany szyfon ze srebrną nicią,
  • szyfon dwutonowy,
  • różne rodzaje tiulu,
  • aplikacje koronkowe,
  • miękką w dotyku tkaninę marchiano.

Dress code ważnych wydarzeń coraz mniej rygorystyczny

Wymogi wobec strojów wieczorowych w ostatnich latach ewidentnie złagodniały, czego najlepszym przykładem są awangardowe stylizacje gwiazd młodego pokolenia na czerwonych dywanach. Dozwolone są nie tylko długie, eleganckie suknie, ale również krótsze sukienki. Zresztą rozcięcia do samego biodra, asymetryczne fasony czy przeźroczystości utrudniają zamknięcie danego modelu w konkretnej długości. Do wyboru pozostają także damskie garnitury czy klasyczne kostiumy. Szczególnie panie posiadają szerokie pole do popisu w zakresie komponowania outfitu na wieczorne uroczystości. Co ciekawe, im więcej swobody i wolności posiadamy, tym trudniej jest nam ubrać się modnie i stosownie do okazji.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole