Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze

  • 20.09.2017, 12:55 (aktualizacja 20.09.2017, 13:15)
  • Joanna Mazurek
Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze
„Przeminęło z wiatrem? Wczesnośredniowieczne ośrodki centralne na dzisiejszych obszarach peryferyjnych. Między nauką, ochroną a rewitalizacją.”

Na konferencję pod takim tytułem zjechali dzisiaj do Zamościa archeolodzy z całej środkowej Europy. Jej tematem są Grody Czerwieńskie.  O to terytorium w dorzeczu górnego Bugu i Wieprza w okresie wczesnego średniowiecza, od połowy X wieku po wiek XIV, toczyła się rywalizacja pomiędzy Rusią Kijowską a Państwem Polskim – tłumaczy Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Seminarium, które rozpoczęło się dziś w Ratuszu, a jutro będzie się odbywało w Muzeum Zamojskim, podsumowuje badania przeprowadzone na terenie dawnych Grodów, ale to niejedyny jego cel. W planie jest także prezentacja m. in. 2-tomowej monografii pt.: „Wczesnośredniowieczny zespół osadniczy w Czermnie w świetle wyników badań dawnych [do 2010]”.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jeszcze dzisiaj, o godz. 17.00 w Muzeum Zamojskim zostanie otwarta wystawa pt. „Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem. Skarby Grodów Czerwieńskich”, która podsumowuje kilkuletnie prace badaczy realizujących grant „Złote jabłko polskiej archeologii. Zespoły grodowe w Czermnie i Gródku (Grody Czerwieńskie) – chronologia i funkcja w świetle badań dawnych i weryfikacyjnych”.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dodajmy, że konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych przeszłością. Jej program dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Zamojskiego.

 

Joanna Mazurek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe