Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Po pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę

Apelem Jasnogórskim oraz czuwaniem u stóp Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się w piątek 31 maja VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę, która w tym roku przebiegała pod hasłem „W mocy Ducha Świętego z Pauliną Jaricot”. Udział w niej wzięło ponad 10 tys. pątników.
Po pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę

Jestem. Pamiętam, czuwam

 

Piątkowemu czuwaniu towarzyszyły słowa bł. Bartłomieja Longo: „Kto szerzy Różaniec będzie ocalony” przypomniane w homilii podczas Mszy Świętej przez księdza Romana Kowerdzieja z diecezji drohiczyńskiej. - To nie ruchliwe stolice są decydującymi ośrodkami w historii świata i świętości. Prawdziwymi ośrodkami historii świata są ciche miejsca modlitwy. Tam, gdzie się modli, tam się decyduje nie tylko o naszym życiu po śmierci, ale także o wydarzeniach tego świata – mówił ks. Kowerdziej za św. Janem Pawłem II. Podkreślał jednocześnie, że jedynym sposobem na nawrócenie dzieci i młodzieży żyjących tym, co oferuje i czym absorbuje świat, jest odmawianie Różańca, ponieważ jedynie Maryja ma moc obudzić w sercach młodych pragnienie nieba i pomóc im odnaleźć sens życia. Wezwał przy tym do czczenia Niepokalanego Serca Maryi oraz wynagradzania ran zadawanych przez ludzi Chrystusowi w Jego Sercu.

- Kiedy patrzymy, co dzieje się wokół nas i w Ojczyźnie i w świecie, to nieraz pytamy: „Jak to możliwe? Przecież wszyscy jesteśmy ludźmi. Jak człowiek może tak postępować? Jak człowiek, kierujący się rozumem, zdrowym rozsądkiem może wymyślać takie przerażające teorie i tworzyć taką ideologię?” - pytał. - Może. Dlaczego? Bo brak Bożego oświecenia. Brak Bożej łaski. Brak Bożej Opatrzności - diagnozował.

Podczas czuwania przed obliczem Jasnogórskiej Pani pielgrzymi, obok własnych intencji, zawierzyli Maryi polskie rodziny.

 

Jedynie Matka zrozumie swoje dzieci

 

Na potrzebę modlitwy wskazywał w sobotniej homilii bp Antoni Długosz, przewodniczący uroczystej Mszy świętej na zakończenie VII Pielgrzymki Żywego Różańca, podkreślając konieczność zawierzania Maryi.

- Jedynie serce matki zrozumie to, co czuje dziecko – mówił cytując Mieczysława Fogga. Zwrócił uwagę, że ludzie „w różnoraki sposób podchodzą do tej modlitwy, niektórzy nie wiedząc, jaką misję spełnia Różaniec mówią, że jest to modlitwa warg, modlitwa prostaków”, tymczasem – jak podkreślał – modlitwa różańcowa to modlitwa kontemplacji. – Dlatego dziwię się niektórym Polakom, że jadą na Daleki Wschód, żeby tam w różnoraki sposób kontemplować – nie krył żalu. – Tu na miejscu, w Polsce mogą przeżywać zjednoczenie z Maryją i Jezusem dzięki różańcowej modlitwie – przypominał.

– Wyjątkowa jest modlitwa różańcowa, modlitwa, która jest orężem wiary, modlitwa, która nie zabija, ale zbawia. I tego dzisiaj wyjątkowo nam potrzeba – konstatował.

- Głęboko wierzę w to, o czym mówiła siostra Faustyna Kowalska, że jak utrzymamy się przy Chrystusie i Matce Bożej, z Polski wielki ogień Miłosierdzia otoczy nie tylko Europę, ale całą kulę ziemską – dodał. – Szczególnie módlmy się, żeby ci, którzy uczestniczą w Unii Europejskiej, zrozumieli, że fundamenty pod Unię dawali katolicy. Niektórzy są kandydatami na ołtarze – zaapelował. – Europo nie możesz żyć bez Boga, bo jesteś zakorzeniona w Chrystusie! – wołał ze szczytu jasnogórskiego wzgórza.

 

Przesłanie z Medjugorie

 

Do różańcowej modlitwy wezwał również abp Henryk Hoser (SAC) w przesłanym pielgrzymom przesłaniu z Medjugorie. „Bracia i Siostry, nie bójmy się otwierać serca przed Bogiem: On nas uleczy i On nas pocieszy! Różaniec musi być zanurzony w życiu, a życie w Różańcu! W innym przypadku staje się monotonną i bezduszną praktyką, jeśli nie wielomówstwem – jak w przypadku pogan. A przed tym ostrzegał nas Jezus... Módlcie się umysłem i sercem w świątyni waszego ciała i w świątyni Bożej. Matko Boża Różańcowa, módl się z nami!” zwrócił się w liście do zebranych na jasnogórskich błoniach.

 

Lekarstwo na kryzys w Ojczyźnie

 

- Widzimy profanacje obrazu Matki Bożej, wielką nienawiść tych, co chcą zniszczyć wszystko to, co jest święte – nowy moderator krajowy Kół Żywego Różańca ks. Jacek Gancarek ubolewał nad stanem Ojczyzny, wzywając do wynagrodzenia tych grzechów w nabożeństwach pierwszych sobót miesiąca. Również on wezwał do wielkiej modlitwy różańcowej – wielkiej siły, która zmienia świat.

– Prawdziwy cel życia chrześcijańskiego, a więc i naszego bycia we wspólnocie Żywego Różańca polega na zdobywaniu Świętego Ducha Bożego. Proszę rozdawać łaski potrzebującym, biorąc przykład z zapalonej świecy, która sama świeci i zapala inne świece, nie umniejszając swojego własnego ognia – wtórowała mu sekretarz redakcji miesięcznika „Różaniec” s. Wioletta Ostrowska, cytując słowa św. Serafina z Sarowa i podziękowała wszystkim uczestnikom pielgrzymki za udział w tworzeniu miesięcznika.

Honorowy patronat nad pielgrzymką objęła Konferencja Episkopatu Polski.

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole