Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trzy Krzyże w Leśnictwie Gołębiowiec

W lasach strzeleckich w 1914 roku w okolicach wsi Ubrodowice, Annopol i Szpikołosy toczyły się walki wojsk polskich, niemieckich, austro-węgierskich i rosyjskich. Zbiorowe groby świadczą o rozmiarach tych walk, w których zostało pochowanych kilkanaście tys. żołnierzy z różnych narodowości.
Trzy Krzyże w Leśnictwie Gołębiowiec

Autor: Bartłomiej Surmacz

Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce Mariusz Nagadowski przytoczył historię wydarzeń z tamtych lat.

POSŁUCHAJ

W leśnictwie Gołębiowiec w niedzielę (16 października) w pobliżu miejsca pamięci odbyła się msza św pod przewodnictwem ks. prał. Andrzej Puzon kapelana 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie. O oprawię muzyczną zadbali: zespół „Lechici” oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Tomaszów. Nadleśniczy Nagadowski wyjaśnia ideę organizacji lokalnego święta patriotycznego.

POSŁUCHAJ

Ks. prał. Andrzej Puzon zwrócił uwagę na aspekt pamięci o poległych.

POSŁUCHAJ

Po mszy św. polowej pod nowo postawionymi krzyżami złożono kwiaty i odbyły się okolicznościowe wystąpienia m.in.: Wójta Gminy Hrubieszów Jana Mołodeckiego i dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzego Sądela który pozytywnie ocenia współpracę myśliwych z leśnikami.

POSŁUCHAJ

Obecni goście uczestniczący w tym wydarzeniu przeszli w miejsce starych krzyży, a następnie udali się do Ubrodowic na poświęcenie nowo powstałego domu myśliwskiego. Jedną z ról Koła Łowieckiego nr 13 „Dzik” w Lublinie jest dbanie o miejsca historyczne - o czym mówił prezes koła Mirosław Guściora.

POSŁUCHAJ

W kolejnej części wydarzenia odbyło się wręczenie odznaczeń myśliwskich. Waldemar Sierocki, myśliwy Koła Łowieckiego nr 13 „Dzik” w Lublinie powiedział za co przyznawane są te medale w dziedzinie łowiectwa.

POSŁUCHAJ

Na koniec w geście współpracy przedstawiciele obu tych środowisk posadzili dąb na posesji domu myśliwskiego. Organizatorem tych uroczystości było Nadleśnictwo Strzelce i myśliwi z Koła Łowieckiego nr 13 „Dzik” z Lublina.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach