Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

45 lat bortatyckich Gospodyń

Ponad sto osób uczestniczyło w Jubileuszu 45-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach.
45 lat bortatyckich Gospodyń

Spotkanie odbyło się w sobotnie popołudnie, 22 października. Uroczystość w świetlicy otworzyła i prowadziła przewodnicząca Koła i zarazem Sołtys Bortatycz, Elżbieta Siemko. Szczególnie ciepło powitała nestorkę i założycielkę Koła, Barbarę Pałczyńską. Z kolei, wieloletnia członkini KGW, Lucyna Sudak, przedstawiła zarys historii i funkcjonowania Koła, uzupełniony prezentacją multimedialną, pt.: „Historia powstania i osiągnięcia Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach” z pokazem starych i nowych fotografii z wydarzeń i przedsięwzięć, w które angażowały się przez lata Panie z Bortatycz.

Imprezę uświetnił koncert żeńskiego zespołu wokalnego „Ale Cantare” z Płoskiego, który zaśpiewał znane i lubiane piosenki; po czym nadszedł czas na życzenia. Pamiątkowy grawerton, kwiaty i drobne prezenty wręczali wspólnie jubilatkom Wójt Ryszard Gliwiński, Józef Siemczyk - przewodniczący Rady Gminy Zamość, Konrad Dziuba - członek Zarządu Powiatu Zamojskiego, reprezentujący zarazem Urząd Gminy Zamość, jak i Jarosław Kalbarczyk - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Do składania życzeń ustawiła się długa kolejka innych Gospodyń z KGW z terenu Gminy Zamość, stowarzyszeń, delegacji Ochotniczych Straży Pożarnych i przedstawicieli niektórych sołectw. Wszyscy „musieli” spróbować jubileuszowego tortu, nie zabrakło też gromkiego zaśpiewu „Sto lat!” dla bortatyckich Jubilatek. Gospodynie zrewanżowały się wcześniej przygotowana piosenką, którą podziękowały za dotychczasową współpracę i zaangażowanie.

Na zakończenie w całej świetlicy rozgorzały dyskusje, często przepełnione wspomnieniami i nostalgicznymi opowieściami o pierwszych dekadach funkcjonowania KGW, gdy Panie spotykały się w prywatnych domach i użyczały własnych lokali na różnego rodzaju kursy i warsztaty.

W jednym z pomieszczeń świetlicy, bortatyckie Gospodynie urządziły wystawę swojego rękodzieła oraz kronik, dokumentujących działalność członkiń. Wiele osób uwieczniło swój udział w spotkaniu własnoręcznymi wpisami pamiątkowymi w Księdze Gości.

Koło Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach powstało w 1971 r. z inicjatywy Barbary Pałczyńskiej, która pełniła funkcję przewodniczącej przez 33 lata. Od 12 lat Koło prowadzi Elżbieta Siemko. Koło rozpoczęło działalność od organizowania zabaw tanecznych, wypożyczania naczyń i sprzętów kuchennych oraz kursów kulinarnych. Ich działalność była związana z funkcjonowaniem szkoły – przygotowywały spotkania choinkowe, pomagały w organizacji Dnia Dziecka. Zawsze aktywne i zaangażowane włączały się w różnorodne prace społeczne, jak np.: sprzątanie placu przy powstającej kaplicy i remizie, sadzenie drzewek i krzewów w sołectwie. Biorą udział w przedsięwzięciach gminnych i konkursach, często ogólnopolskich; zawsze uczestniczą w Dożynkach gminnych, powiatowych i diecezjalnych. Wspólnie organizują spotkania w obecnej świetlicy, jak np.: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, spotkania opłatkowe i mikołajkowe. Koło Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach liczy obecnie 37 kobiet.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach