Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Kulturalne podsumowanie 2019 roku w Zamościu

W piątek (13.12) odbyło się coroczne spotkanie artystów, animatorów kultury, przedstawicieli świata nauki, instytucji i organizacji pozarządowych tworzących kulturalne oblicze Zamościa.
Kulturalne podsumowanie 2019 roku w Zamościu

Nagrody laureatom wręczali Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Zastępca Prezydenta Miasta Zamość Małgorzata Bzówka oraz Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość Piotr Orzechowski.

Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury Filmowej Stylowy, było okazją nie tylko do podsumowania mijającego roku kulturalnego 2019, ale również złożenia podziękowań i nagrodzeniu osób, instytucji i organizacji najbardziej zasłużonych dla zamojskiej kultury. Jaki to był rok dla naszego miasta, wyjaśnił zgromadzonym Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

POSŁUCHAJ

 

Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość Piotr Orzechowski podziękował wszystkim zaangażowanym w kulturalny rozwój naszego miasta.

POSŁUCHAJ

W kategorii „Ambasador Kultury Zamościa”: Zamojski Dom Kultury za wydawanie od 35 lat Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego. ZDK w bieżącym roku świętuje 55-lecie działalności. Statuetkę odebrał Janusz Nowosad, dyrektor ZDK-u.

POSŁUCHAJ

W kategorii „Animator Kultury Zamościa”: Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Zamościu. Działania Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, realizowane od 22 lat, wychodzą daleko poza statutowe działania odwołujące się do kwestii wiary. Na szczególna uwagę zasługują organizowane lub współorganizowane wydarzenia o charakterze kulturalnym. Znajdziemy tu prezentacje naukowe, wystawy fotograficzne, spotkania poświęcone zagadnieniom architektonicznym. Wiele podejmowanych działań dotyczy budowania i wzmacniania tożsamości narodowej, lokalnego patriotyzmu. Nagrodę odebrał Łukasz Kot, Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Zamościu, a także dziennikarz Katolickiego Radia Zamość.

 

POSŁUCHAJ

Anna Antoszczak

 

Od ponad 25 lat nauczyciel zajęć tanecznych w Młodzieżowym Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu. Instruktor wielokrotnie nagradzanego zespołu „Raptis”. Włącza się w realizację akcji charytatywnych, społecznych i kulturalnych. Współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego przy realizacji „Poranka Muzycznego dla Dzieci”.

 

Wojciech Sternik

 

W galerii sztuki, którą od 2016 r. prowadzi w „Arte Hotel” prezentuje sztukę, określaną jako abstrakcyjną. Dzięki Wojciechowi Sternikowi możemy obcować z dziełami uznanych twórców, z dużym dorobkiem artystycznym, jak i artystów młodego pokolenia. Wojciech Sternik wspiera działania podejmowane przez różnych organizatorów życia kulturalnego w mieście.

 

Mirosław Berbecki

 

Od wielu lat współpracuje z Książnicą Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, angażując się w różnego rodzaju akcje czytelnicze, projekty i wydarzenia kulturalno-edukacyjne. Jest autorem licznych montaży poetycko-wokalnych, przygotowywanych dla czytelników i grup współpracujących z Książnicą. Konsekwentny w propagowaniu literatury i upowszechnianiu idei czytania książek, zwłaszcza wśród osób z niepełnosprawnością oraz działaniach dążących do budowania świadomości, integracji i tolerancji wobec tego środowiska.

 

Andrzej Czochra

 

Animator i organizator turniejów szachowych o charakterze społecznym, które uatrakcyjniają miejskie wydarzenia kulturalne oraz upowszechniają grę w szachy wśród dzieci i młodzieży. Organizator widowiska żywe szachy „Niebiańskie szachy – walka dobra ze złem”, prezentowanego na Rynku Wielkim w Zamościu. Właściciel kolekcji szachowej „Szachy Świata”, liczącej ponad 6 tys. eksponatów, w tym ponad 295 zestawów szachowych, przywiezionych z różnych zakątków świata. Zbiory prezentowane są w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

 

W kategorii „Sponsor Kultury Zamościa”:

 

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

 

Firma uhonorowana za wspieranie działań kulturalnych podejmowanych przez Miasto Zamość, Zamojski Domu Kultury i Muzeum Zamojskie.

 

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.

 

Bank uhonorowany został z inicjatywy Zamojskiego Domu Kultury za wieloletnie wspieranie finansowe organizacji Zamojskiego Lata Teatralnego.

 

Piotr Poznański „Masket”

 

Firma wyróżniona została na wniosek Zamojskiego Domu Kultury za wsparcie finansowe Jarmarku Hetmańskiego.

 

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość:

 

Maria Śliczniak

 

Wieloletnia, rzetelna praca Marii Śliczniak dla rozwoju talentów plastycznych dzieci i młodzieży naszego miasta zaowocowała licznymi osiągnięciami podopiecznych w konkursach plastycznych o randze regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, wystawami oraz stypendiami artystycznymi.

 

Joanna Kołtun

 

Od 31 lat bibliotekarz całkowicie oddany młodym czytelnikom. Lider i koordynator akcji skierowanych na promocję czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców oraz propagowanie wśród dorosłych idei czytania dzieciom. Pomysłowość i zaangażowanie, jakie wykazuje w podejmowanych działaniach z całą pewnością zapewnią właściwe wychowanie nowego pokolenia czytelników w pełni przygotowanego do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

 

Piotr Redeł

 

Uznany muzyk. Koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego od 2007 r. Założyciel i pierwszy skrzypek Zamojskiego Kwartetu Smyczkowego „OPTIMUM”. W 2011 r. zainicjował powstanie przy Orkiestrze, Orkiestry Kameralnej Symfoników Zamojskich, z którą koncertował w Zamościu, a także na terenie całej Polski. Z Jego inicjatywy odbywały się cykle koncertów pod tytułem „Wieczór z Koncertmistrzem w zamojskiej Morandówce”.

 

Maciej Szcześniak

 

Instruktor Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” od 12 lat. Od 4 lat kierownik muzyczny Zespołu oraz kierownik Kapeli Ludowej przy Zespole. Autor wielu aranżacji muzycznych do wiązanek układów tanecznych wykonywanych przez grupy taneczne Zespołu. Bierze aktywny udział przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Eurofolk – Zamość” oraz warsztatów artystycznych i zgrupowań tanecznych ZPiT „Zamojszczyzna”.

 

Ks. Wiesław Mokrzycki

 

Od 25 lat współorganizator oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Funkcję tę pełni społecznie. Dzięki aktywności ks. Wiesława Mokrzyckiego w wydarzeniu biorą udział wybitni twórcy filmowi, filmoznawcy, wykładowcy oraz przedstawiciele różnych wyznań. Ks. Wiesław Mokrzycki reprezentuje i promuje „Sacrofilm” podczas wielu wydarzeń filmowych w kraju i za granicą. Propagator ekumenizmu oraz filmów o szczególnych walorach artystycznych.

 

Radosław Turczyn

 

Związany z zamojskim kinem od 38 lat. Koordynator festiwali filmowych i projekcji plenerowych w Zamościu. Współautor sukcesów frekwencyjnych „Stylowego” jako organizator widowni. Zaangażowany nie tylko w pracę na rzecz zamojskiego kina, ale również realizację miejskich wydarzeń kulturalnych.

 

Katarzyna Wasilewska – Kowanek

 

Dyrygent Chóru Ziemi Zamojskiej „Contra” w Zamościu od 2015 r. Ogromny wkład pracy, zaangażowanie, konsekwencja Katarzyny Wasilewskiej - Kowanek zaowocowały licznymi sukcesami artystycznymi Chóru. Na szczególne słowa uznania zasługują przygotowania Chóru do wykonywanych z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego dzieła muzyczne wielkich twórców. W tym roku Katarzyna Wasilewska - Kowanek obchodzi 20-lecie pracy artystycznej jako wokalistka i skrzypaczka zaprzyjaźnionej z Zamościem Lubelskiej Federacji Bardów.

 

Łukasz Zwolan

 

Autor kilkudziesięciu plakatów o tematyce muzycznej, teatralnej, społecznej, promujących ważne zamojskie wydarzenia artystyczne. Ambasador zamojskiej kultury w Polsce i poza jej granicami.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w WirkowicachAutor komentarza: Agnieszka MarasTreść komentarza: Robercie jestem pełna podziwu dla ciebie. Życzę weny w dalszym pisaniu i wiele dobroci.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 19:25Źródło komentarza: Robert KulikAutor komentarza: T. Kolasa - Klub Seniora w Lubyczy KrólewskiejTreść komentarza: Dziękujemy Redakcji Katolickiego Radia Zamość za możliwość zaproszenia naszych parafian oraz gości na antenie Radia na nasz Przegląd. To już kolejny raz skorzystaliśmy z takiej uprzejmości. Szęść BożeData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:33Źródło komentarza: IV Gminno - Parafialny Przegląd Pieśni Maryjnej w Lubyczy KrólewskiejAutor komentarza: KS. Grzegorz GarbaczTreść komentarza: Bardzo dziękuję Katolickiemu Radiu Zamość za zaproszenie i miłe spotkanie przy mikrofonie 😇 zapraszam jeszcze raz bardzo serdecznie w odwiedziny do Wirkowic 😇 już w najbliższą niedzielę 11 maja wielkie obchody 1000-lecia Korony Polskiej 👑 rozpoczynamy mszą świętą o godz. 10.00 🙏Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:57Źródło komentarza: Uroczystości 1000 - lecia Korony Polskiej w WirkowicachAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światła