Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 18:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama KARCZMA W DECHĘ

Stary Dzików. XVIII Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych

Już po raz 18. odbył się w Starym Dzikowie Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych.
Stary Dzików. XVIII Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych
Autor: Ks. Mariusz Pastuszak

Przybyli na Przegląd uczestnicy zaprezentowali m.in. obrzędy związane z życiem na wsi, tradycje kulturalno – religijne, czy wydarzenia, które obecnie nie są praktykowane. Ten Przegląd daje możliwość uchronienia od zapomnienia, zanikających zwyczajów i tradycji, mówi Kierownik Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturalnej Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Agata Hemon:

POSŁUCHAJ

Komisja konkursowa doceniła nie tylko wybór zapomnianego obrzędu, ale także pieczołowitość w zaprezentowaniu jego najmniejszych nawet szczegółów. I w tym roku Nagroda Grand Prix i suma 1000 zł, ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu została przyznana Zespołowi Ludowemu SONINA z Soniny za spektakl pt.: „Wesele Sonińskie – kołacz”. Wzrastająca co roku frekwencja spowodowała przeniesienie Przeglądu do większego obiektu, dodaje Starosta Lubaczowski, Zenon Swatek:

POSŁUCHAJ

Dzięki temu wydarzeniu młodsze pokolenie ma możliwość zobaczyć tradycję tworzące życie na wsi, podsumowuje Zastepca Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” w Cewkowie, Małgorzata Madera:

POSŁUCHAJ

Organizatorami Przeglądu byli Wójt Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie i Centrum Kulturalne w Przemyślu, a współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary tancerzTreść komentarza: Zespoły ludowe w tym czasie (1985 rok) były, nie można powiedzieć, że w tym czasie nie było takich zespołów... Były zespoły ludowe, które działały przy I LO w Zamościu - Instruktorem był chyba pan Kułaj, przy Zamojskich Fabrykach Mebli działał zespół "Drzewiarz", był zespół przy POM w Zamościu - instruktorem była pani Maria Góra - Szeląg, był zespół dziecięcy "Zamościanka" - instruktorem był pan Marek Fik. oczywiście zespoły te po upadku komuny porozpadały się i została sama jedna "Zamojszczyzna". Chyba, że pani Joli chodziło o to, że takiego zespołu nie było w Zamojskim Domu Kultury, w 1985 roku oczywiście chodziło o Wojewódzki Dom Kultury w Zamościu.Data dodania komentarza: 28.09.2023, 11:02Źródło komentarza: Działalność Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna"Autor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Śliczne wszystkie Panie .Bardzo piękne stroje ludoweData dodania komentarza: 27.09.2023, 23:39Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Życzę Państwu Bożego Błogosławieństwa Opieki Matki Bożej Wszelkiej Pomyślności w życiu zawodowym jako i prywatnym Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy Samej.Data dodania komentarza: 27.09.2023, 23:36Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: Koleżanka z namiotuTreść komentarza: Świetny wywiad i świetna kobieta pełna pasji i determinacji ! Pozdrawiam Cię serdecznie Emcia :)Data dodania komentarza: 15.09.2023, 20:49Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: Bartek W.Treść komentarza: Gratsy, że udało Ci się ukończyć kierunek i masz super pracę Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:33Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Super wywiad, Pani Emanuela bardzo rzeczowa i w porządku kobieta. Oby coraz więcej kobiet nauki i inżynierii się rodziło!Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:13Źródło komentarza: Kobiety w Inżynierii
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A