Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Poszukiwania padłych dzików

Od 3 listopada na terenie województwa lubelskiego służby weterynaryjne, leśnicy oraz wojsko prowadzą poszukiwania padłych dzików. Łącznie zaangażowanych jest ok. 100 osób.
Poszukiwania padłych dzików

Autor: Izabela Bełz

Działania realizowane są na terenie trzech powiatów: bialskiego (gm. Zalesie, Piszczac) oraz chełmskiego i włodawskiego (gm. Wola Uhruska, Hańsk, Włodawa, Sawin i Białopole). Akcja prowadzona jest przez zespoły, w skład których wchodzą przedstawiciele m.in. służb weterynaryjnych, związku łowieckiego oraz żołnierze. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, już po raz kolejny, zebrał się specjalny zespół do spraw zapobiegania oraz zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie województwa lubelskiego. Wicewojewoda Lubelski, Robert Gmitruczuk, w rozmowie z Małgorzatą Godzisz tłumaczył cel tych działań. Zwrócił również uwagę na żywotność choroby.

POSŁUCHAJ

Wstępnie kontrola lasów miała potrwać do 9 listopada, ale ten termin uległ zmianie - informuje wicewojewoda lubelski.

POSŁUCHAJ

Od ponad miesiąca nie stwierdzono nowych ognisk tej groźnej choroby w naszym regionie.

POSŁUCHAJ

Poszczególne służby pozostają w ciągłej gotowości i systematycznie prowadzą działania według wcześniej przyjętego planu. Pozwala to na kontrolowanie sytuacji. Wicewojewoda Lubelski przedstawia różnicę między liczeniem, a poszukiwaniem padłych zwierząt.

POSŁUCHAJ

Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Trafił do Europy w 2007 roku. Najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.

Lubelski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię gdzie telefonować mogą rolnicy z terenów zagrożonych ASF. Pod numerem (81) 742-45-24 udzielane są wszelkie niezbędne informacje, a także prowadzony jest instruktaż w kierunku sposobów i możliwości zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej choroby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach