Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Narodowe Święto Niepodległości obchody w Krasnobrodzie

Jak co roku w dniu 11 listopada, mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród wzięli udział w zorganizowanych przez Burmistrza Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości obchody w Krasnobrodzie

Program święta miał tradycyjny porządek. O godz. 9.00 rozpoczęły się uroczystości religijno-patriotyczne w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. Tam przed Mszą św. młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Krasnobrodzie zaprezentowała patriotyczny program słowno-muzyczny. Występ uczniów rozpoczął się od wykonania pieśni „Gaude Mather Polonia” (Raduj się, matko Polsko). Potem były recytacje i śpiewy przeplatane cytatami z wypowiedzi wybitnego Polaka, patrioty – Świętego Jana Pawła II.

Po wysłuchaniu części artystycznej rozpoczęła się Masza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz Parafii NNMP ks. prałat Eugeniusz Derdziuk.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Chór Parafialny pod kierownictwem organisty Józefa Bąka oraz Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, która działa w Krasnobrodzim Domu Kultury pod kierunkiem kapelmistrza Mateusza Krawca.

Uroczystości odbyły się z udziałem władz samorządowych Krasnobrodu – burmistrza Kazimierza Misztala, doradcy burmistrza Janusza Osia, przewodniczącego Rolanda Wyrostkiewicza i radnych Rady Miejskiej, a także pocztów sztandarowych szkół i Związku Kombatantów Dzieci Zamojszczyzny, delegacji instytucji, zakładów pracy i stowarzyszeń oraz mieszkańców miasta i gminy Krasnobród.

Po Mszy św. odbył się przemarsz w uporządkowanym szyku, z orkiestrą na czele, na cmentarz pod pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie po krótkiej modlitwie w intencji poległych w obronie Ojczyzny prowadzonej przez ks. proboszcza Eugeniusza Derdziuka, delegacja młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących (szkoły sprawującej patronat nad tym pomnikiem) złożyła wiązankę.

Dalsza część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 i rozpoczęła się Hymnem Narodowym wykonanym wspólnie przez Orkiestrę Dętą i uczestników uroczystości. W tym czasie poczet flagowy, który tworzyli krasnobrodzcy harcerze wciągnęli na maszt flagę państwową. Następnie Ksiądz Proboszcz poprowadził modlitwę w intencji, tych którzy oddali życie za niepodległą Polskę, a potem okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej Roland Wyrostkiewicz. Ostatnim punktem programu uroczystości na cmentarzu było złożenie wiązanek pod pomnikiem przez władze samorządowe oraz delegacje szkół, kombatantów, instytucji i zakładów pracy oraz stowarzyszeń. Na zakończenie zagrała jeszcze Krasnobrodzka Orkiestra Dęta.

Bezpośrednio po uroczystościach na cmentarzu w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyło się doroczne spotkanie członków Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej i Zespołu Folklorystycznego „Wójtowianie” z władzami samorządowymi, które było okazją do podziękowania naszym zespołom za ich działalność artystyczną na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Druga część obchodów Narodowego Święta Niepodległości miała miejsce po południu w Krasnobrodzkim Dom Kultury. Tam o godz. 15.00 rozpoczął się koncert, w którym wystąpił Zespół Artystyczny „SONATA” z Tomaszowa Lubelskiego działający przy Tomaszowskim Domu Kultury. W wykonaniu zespołu usłyszeć można było piękne, polskie pieśni patriotyczne wykonywane w różnym składzie osobowym - przez cały zespół, męską cześć zespołu oraz solistów.

Dopełnieniem wokalnej części koncertu był występ Aleksandry Bełz - młodej utalentowanej solistki z Krasnobrodu, która zaśpiewała dwie piosenki: „Piechota” i „Dziewczyna z granatem”.

W dalszej – teatralnej części koncertu zaprezentowali się uczestnicy zajęć prowadzonych w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Jako pierwsi na scenie pojawili się najmłodsi artyści – dzieci z „Klubu Malucha”. W ich wykonaniu obejrzeć można było etiudę teatralną pt. „Lokomotywa”. Samo pojawienie się małych artystów na scenie wywołało gromkie brawa i uśmiech na niejednej twarzy. Maluchy bardzo swobodnie poruszały się na scenie prezentując swoje role i barwne stroje. Cały występ został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i nagrodzony brawami.

Po maluchach na scenie pojawili się trochę starsi aktorzy – dzieci i młodzież z Kółka Teatralnego działającego w KDK, którzy przedstawili „Bajkę o królewnie, piekarczyku i języku polskim”. Na podkreślenie zasługuje bardzo dobra gra aktorska młodych adeptów sztuki teatralnej, ale także stylowe, kolorowe stroje, scenografia i efekty dźwiękowe. Pełne humoru, ale i mądrości życiowych przedstawienie, podobnie jak występ maluchów, zostało bardzo dobrze przyjęte przez publiczność, która nagrodziła je gromkimi brawami.

Przedstawienia zostały przygotowane przez pracowników Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Reżyserem obu prezentacji teatralnych była Mariola Kawecka – instruktor ds. kultury, która m.in. prowadzi zajęcia teatralne w KDK, scenografię wykonała Marzena Mazurek – instruktor ds. plastyki, a za efekty dźwiękowe odpowiadał Jarosław Monastyrski - mł. specjalista ds. obsługi imprez oraz amatorskiego ruchu artystycznego.

Kończąc relację z obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tego święta. Dziękuję Księdzu Proboszczowi Eugeniuszowi Derdziukowi, Uczniom i Nauczycielom Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie, Chórowi Parafialnemu, Krasnobrodzkiej Orkiestrze Dętej, Pocztom Sztandarowym, delegacjom z wiązankami, Harcerzom, Policji, Wykonawcom koncertu i Pracownikom Krasnobrodzkiego Domu Kultury.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach