Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 15 września 2024 12:59
Reklama MHR

Powiatowe obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

'Gdzie chrzest - tam nadzieja!' - pod tym hasłem, 10 lipca na placu przed Urzędem Miasta w Biłgoraju odbyły się Powiatowe obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski na Ziemi Biłgorajskiej.
Powiatowe obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Wydarzenie rozpoczęło się od 'Procesji dziejów' z parafii, gmin i miast Ziemi Biłgorajskiej, w której wzięły udział organizacje i ruchy religijne, grupy kulturowe, społeczne i zawodowe, grupy rekonstrukcyjne, ośrodki kultury, szkoły, urzędy i zakłady pracy. Następnie przed Urzędem Miasta została przedstawiona krótka scena z początków naszej państwowości, chrztu Polski z 966 roku, w osobach Mieszka I i Dobrawy. Również uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą tą wielką rocznicę, która znalazła się na Pomniku Jubileuszowym.
Najważniejszym punktem uroczystości była Msza Święta sprawowana w intencji Ojczyzny i społeczności Ziemi Biłgorajskiej pod przewodnictwem ks. Biskupa Mariana Rojka, który już na początku zwracał uwagę na nasze poczucie polskiej tożsamości:

POSŁUCHAJ

W Słowie Bożym skierowanym do mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej, pasterz naszej diecezji podkreślał ogromną wartość chrztu Mieszka I dla całego polskiego narodu:
POSŁUCHAJ

Ksiądz Biskup nawoływał również do wierności Bogu i do pamięci o swoich wielkich korzeniach:
POSŁUCHAJ

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i akt zawierzenia Ziemi Biłgorajskiej, diecezji zamojsko-lubaczowskiej i całego narodu polskiego pod opiekę Matki Bożej, czego dokonał pasterz naszej diecezji, ks. Biskup Marian Rojek:
POSŁUCHAJ

Na zakończenie uroczystości, wszystkim, którzy przyczynili się do jej organizacji dziękował przewodniczący Biłgorajskiego Zespołu Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski na Ziemi Biłgorajskiej, Stanisław Schodziński.
POSŁUCHAJ

Swoją wdzięczność za organizację uroczystości wyrażał również proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ks. dziekan Jerzy Kołtun:
POSŁUCHAJ

Wydarzenie podsumował Ksiądz Biskup:
POSŁUCHAJ

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biłgorajski Zespół Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski, Urząd Miasta Biłgoraja, Biłgorajskie Centrum Kultury i biłgorajskie parafie. Honorowy patronat na uroczystością objął ks. Biskup Marian Rojek i ks. Biskup Senior Jan Śrutwa.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Andrzej KuśTreść komentarza: Impreza bardzo ciekawa. Będziecie mogli nas posłuchać, zobaczyć, poznać nasze grono i zwyczaje oraz spróbować najzdrowszego jedzenia na świecie jakim jest dziczyzna - musicie tam być !!! To nasze dziedzictwo!!!Data dodania komentarza: 6.08.2024, 11:08Źródło komentarza: Jarosław KuchtaAutor komentarza: KTreść komentarza: Był mega dobrym, ciepłym czlowiekiem, który miał jeszcze wiele planów w głowie do zrealizowania - żal i smutek że go nie ma, wieczny odpoczynek …Data dodania komentarza: 18.07.2024, 22:05Źródło komentarza: Zmarł ks. Mirosław Prokop - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w SzczebrzeszynieAutor komentarza: DWTreść komentarza: Lubię toData dodania komentarza: 18.07.2024, 11:38Źródło komentarza: Aleksandra CzerwińskaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Piękna impreza.Data dodania komentarza: 12.07.2024, 12:45Źródło komentarza: Jarmark św. Kiliana w SkierbieszowieAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Piękna audycjaData dodania komentarza: 11.07.2024, 20:38Źródło komentarza: XIV Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w PawłówceAutor komentarza: Jarosław FilipiukTreść komentarza: Młody człowiek, wiedza niesamowita! W wywiadzie pana Maksa jest wyraźna nuta pasji, ogromnej wiedzy i doświadczenia. Polecam poczuć ptasznika na dłoni. Dla mnie było to uczucie takiego...piękna, ciepełka, puchu. Coś niesamowitego! Nie bać się, jak hodowca kładzie na dłoni nawet największego pajęczaka, to wie co robi. Nam nic nie grozi, jedyny hamulec mamy w głowie.Data dodania komentarza: 10.07.2024, 14:59Źródło komentarza: Fakty i mity o pajęczakach - czy jest się czego bać?